Pred vhodom v Luko Koper, ki so ga v petek zablokirali delavci, so se danes ob 18. uri zbrali njihovi podporniki in družinski člani. Množica približno tisoč ljudi je med drugim vzklikala "Mi Primorci, Luke ne damo" in druge slogane. Solidarnost delavcem je prišlo izraziti tudi več skupin in posameznikov iz Primorske in drugih koncev Slovenije.
Predstavnik sindikata žerjavistov Mladen Jovičič je poudaril, da mora premier Cerar prenehati ignorirati svoje ljudstvo.
Na pol uradni del manifestacije se je okoli 19. ure zaključil, večina zbranih pa je zapustila prizorišče. Kljub temu je med delavci veselo, prek zvočnikov igra tudi glasba.
V Luki Koper so medtem pojasnili, da sta dve kontejnerski ladji, namenjeni v Luko, spremenili rotacijo. Namenjeni sta najprej v Trst in šele potem v Koper, če se bo stanje vmes normaliziralo. "V logistiki je seveda logično, da tovor v takih primerih išče alternative. Še posebej to velja za kontejnerje, manj v primeru drugih tovorov, saj vsa pristanišča nimajo enakih kapacitet. Temu smo bili priča tudi v času žledoloma, pa tudi med zastoji na slovenskem železniškem omrežju na koncu lanskega in začetku letošnjega leta," so zapisali.
Sporočilo sveta delavcev
Svet delavcev je medtem medijem posredoval sporočilo, ki ga je prejel s strani zaposlenih v Luki. Shod v podporo delavcem, ki so blokirali vhod v Luko Koper, je napovedala Civilna iniciativa Vstala Primorska, vstani Slovenija, ki napoveduje tudi shod v torek ob 18. uri pred vhodom v Luko.
"Delavci smo zgroženi nad ignorantstvom in lažmi s strani vlade. Odločeni smo vztrajati do konca. Pričakujemo, da bo pot še dolga. Ker smo družbo gradili sami in jo imamo za svojo, smo odločeni, da vam ne bomo dovolili, da jo vi uničite. Zato smo se z upravo družbe uspešno dogovorili, za dobrobit te družbe, da bomo jutri delali 8 ur z vsemi razpoložljivimi zmogljivostmi in sicer od 9. do 17. ure," so sporočilo zaposlenih v Luki navedli v svetu delavcev.
Delavci sicer vztrajajo pri odgovornosti vlade in ponovno pozivajo k dialogu, so še zapisali.
Delavci Luke Koper danes že tretji dan vztrajajo pri blokadi pristanišča ter zahtevi po odstopu ministra za infrastrukturo Petra Gašperšiča ter državnega sekretarja Metoda Dragonje. Vodstvo družbe je po današnjem sestanku sporočilo, da ne more zagotoviti, da vlada ne bo uresničila načrtov o ustanovitvi pristaniške uprave. Minister za gospodarski razvoj Zdravko Počivalšek pa je upravo pozval k čimprejšnji odpravi blokade.
Pismo Cerarju
Luški delavci so danes na predsednika vlade Mira Cerarja, ki je v soboto dejal, da ne pristaja na ultimate delavcev, naslovili pismo, v katerem so poudarili, da njihov glas ni glas ulice, huliganov ali tistih, ki bi želeli škoditi podjetju.
Z ministrstva za gospodarski razvoj pa so popoldne sporočili, da si minister Počivalšek, potem ko je sobotni sestanek z vodstvom Luke padel v vodo, maksimalno prizadeva za takojšnjo odpravo blokade Luke Koper. Zato je po pooblastilu predsednika vlade Cerarja že stopil v stik s koprsko družbo in si prizadeva, da bi se v najkrajšem možnem času pogovoril z Draganom Matićem.
Dokument, ki postavlja na laž ministra Gašperšiča
V Kopru so se dopoldne sestali uprava Luke, večina članov nadzornega sveta in pooblaščeni predstavnik zaposlenih. Ugotovili so, da vodstvo družbe ni pristojno in ne more zagotoviti, da vlada ne bo uresničila načrtov iz dokumenta ministrstva za infrastrukturo, katerega vsebina je v soboto zaokrožila v javnosti in ki po mnenju vodstva postavlja na laž ministra Gašperšiča. Ta je javno zanikal, da bi vlada razmišljala o uvedbi pristaniške uprave in odpiranju koncesijske pogodbe.
Kot so navedli v Luki Koper, v omenjenem dokumentu jasno piše, da bo država s ciljem vzpostavitve konkurence v pristanišču ustanovila pristaniško upravo in vzpostavila možnost podeljevanja novih koncesij za nove investicije. To pa za Luko Koper pomeni zmanjšanje prihodkov, dobička in števila zaposlenih, so opozorili.
"Iz tega lahko sklepamo, da večinski lastnik, država, zavestno zmanjšuje vrednost družbe in s tem državnega premoženja, kar vodi v poceni prodajo družbe. Nelogično je namreč opredeliti Luko Koper kot strateško naložbo in hkrati zmanjševati njeno vrednost," so dodali.