Zaradi Luke Koper

Preobrat: Jazbec odhaja

T.L./M.K.
1. 7. 2016, 16.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Sporazumno odhaja iz uprave SDH.

sta
Marko Jazbec

Delničarji Luke Koper so na današnji skupščini podelili razrešnico upravi in nadzornemu svetu za lani. Sprejeli so  tudinasprotni predlog SDH o izplačilu 1,13 evra dividende na delnico.

Ob vseh kritikah glede dogajanja v Luki Koper je prvi mož Slovenske odškodninske družbe sprejel odločitev o umiku. "Poudarjam, da je bila odločitev o zamenjavi treh nadzornikov sprejeta strokovno in odgovorno, kar je s svojim sklepom potrdil tudi NS SDH. Vendar pa sem se ob vsem tem dogajanju in današnjih blokadah delovanja Luke Koper odločil, da se bom z NS SDH dogovoril za sporazumen odhod iz uprave SDH. Gre za načelnost in zvestobo vrednotam, v katere trdno verjamem in na podlagi katerih delujem. Verjamem in upam v to, da bo tistemu, ki bo vodil SDH, uspelo te vrednote uveljavljati še naprej. Ob tem si želim, da bo SDH uspelo zagotoviti, da politika in zasebni interesi ne bodo prevladovali v Luki Koper", v izjavi sporoča Jazbec.  

SDH iztržil višje dividende za delničarje

SDH je naknadno sporočil, da je z dnevnega reda današnje skupščine Luke Koper umaknil predlog za menjavo nadzornikov. Kot poroča STA, je bila taka odločitev pričakovana, potem ko je Jazbec tik pred začetkom skupščine sporočil, da se je dogovoril za sporazumni odhod s položaja.

STA
Današnji skupščine delničarjev Luke Koper je predsedoval odvetnik Stojan Zdolšek.

Predsedujoči na skupščini Stojan Zdolšek je to novico sporočil na začetku skupščine in zanjo požel aplavz navzočih delničarjev.

Na skupščini, na kateri je bilo zastopanih slabih 80 odstotkov delnic z glasovalno pravico, so se delničarji najprej seznanili z letnim poročilom matične družbe in skupine Luka Koper za preteklo leto. Kot je pojasnil predsednik uprave Drago Matić, je bilo leto 2015 leto rekordov, saj so v primerjavi z letom 2014 imeli za skoraj dva milijona ton večji pretovor. "Kdor ne živi in ne dela v pristanišču, si ne more predstavljati, kaj pomeni dva milijona ton," je dodal.

Skupina Luka Koper je lani ustvarila rekordnih 184,3 milijona evrov čistih prihodkov od prodaje, kar je 13 odstotkov več kot predlani. Čisti dobiček se je zvišal za 12 odstotkov na rekordnih 32,5 milijona evrov. Tudi pretovor blaga je z 20,7 milijona ton prav tako dosegel nov mejnik v zgodovini pristanišča.

Bilančni dobiček Luke Koper za lani znaša 15,88 milijona evrov. Od tega je uprava za izplačilo dividend predvidela 9,52 milijona evrov, vendar je SDH, ki ima skupaj z državo 62,13 odstotka delnic, uspel ostale delničarje prepričati, naj se lastnikom izplača skoraj ves bilančni dobiček. Predlog je dobil 96,65-odstotno podporo, čeprav so nekateri delničarji SDH očitali dvoličnost.

STA

Dodatni napori za družbo

Dividenda na delnico znaša 1,13 evra bruto na delnico. "Višje izplačilo bo pomenilo dodatne napore za družbo," je sicer pred glasovanjem opozoril Matić ter opozoril na intenzivne investicijske načrte.
Delničarji so podelili tudi razrešnico članom uprave in nadzornega sveta, ki so družbo vodili v letu 2015, ter se seznanili s sklepom sveta delavcev, da se za predstavnika zaposlenih v nadzornem svetu za obdobje štirih let od 18. januarja izvoli Marka Grabljevca.

Skupščina je zaradi številnih vprašanj delničarjev trajala več kot tri ure, Matić pa je ponovno opozoril na nekatere težave, ki jim otežujejo doseganje še boljših rezultatov. Tako se ob povečanem pretovoru že leta ni povečalo koncesijsko območje pristanišča, kar vodi v prezasedenost skladišč. "Delo opravljamo na gradbišču, pod oteženimi pogoji dela," je opisal ter dodal, da pa kljub temu povečujejo pretovor in izboljšujejo finančne kazalce.

V upravi se po njegovih besedah zavedajo, da je treba delati tudi na stroškovni plati, v isti sapi pa je dodal, da je to ob takšnem obsegu pretovora trenutno zelo težko. Luka je v petletnem strateškem načrtu sicer predvidela dodatne zmogljivosti, ki bodo omogočale normalno in racionalno poslovanje.

Glede načrtov v zvezi z drugim tirom je poudaril, da k problematiki pristopajo proaktivno, a če se želi do tega cilja priti preko logističnega holdinga, "Luka tukaj ne more sodelovati". Ponovno je tudi zavrnil možnosti uvedbe pristaniške uprave ali odpiranje veljavne koncesijske pogodbe.

STA

Matić se je obregnil tudi ob poročanje nekaterih medijev o domnevno nadpovprečnih plačah zaposlenih. "Ta uprava spoštuje kolektivno pogodbo, spoštuje socialne partnerje," pri čemer pa je bila pogodba podpisana že leta 2008, je spomnil in dodal, da je bila kljub temu rast plač znotraj podjetja nižja, kot je bilo prikazano v medijih. Kot je dodal, ne gre zanemariti, da zaposleni v Luki delajo tudi na božič, novega leta dan in 1. maj.

Predstavnika Društva malih delničarjev Slovenije Grega Tekavca so zanimali stroški dela na zaposlenega, ki so bistveno višji od državnega povprečja, pa tudi, v kakšnih pogojih delajo delavci izvajalcev pristaniških storitev (IPS). Matić je pojasnil, da so pogoji za delo vseh delavcev v pristanišču enaki, vsi IPS pa z Luko sodelujejo pod enako krovno pogodbo in enakih cenikih po načelu "za enako delo enako plačilo". Poleg tega v zadnjih dveh letih Luka ni podpisala nobene nove pogodbe z IPS, je zatrdil.

Nadaljevanje sledi v ponedeljek

V ponedeljek se bo sestal nadzorni svet SDH, ki bo "obravnaval navedeno situacijo in sprejel ustrezne ukrepe iz svojih pristojnosti s ciljem zagotovitve nemotenega delovanja SDH v prihodnje", so še sporočili iz holdinga.

Demonstracije in zaprt dostop do luke

Kot smo poročali, je v Luki Koper danes pred napovedano skupščino delničarjev vroče, delavci pa so prekinili delo in zaprli dostop v luko. 

Prometno-informacijski center poroča, da je dostop do Luke Koper za tovorna vozila zaradi demonstracij onemogočen. na območju nastaja zastoj, tovorna vozila pa izločajo na primorski avtocesti na počivališče Ravne ter od Črnega Kala proti Kopru na odstavni pas.