Slovenske oblasti so se včeraj trkale po prsih zaradi odločitve, da se bo arbitraža nadaljevala. Zadovoljna sta bila tako premier Miro Cerar in predsednik Borut Pahor, zato je ponudba zunanjega ministra Karla Erjavca nenavadna.
"Slovenija zaupa sodišču, da bo sprejelo pravično in dokončno odločitev o sporu o meji," je danes sporočil prvi mož upokojenske stranke in dodal, da bo razsodba arbitražnega sodišča tako za Slovenijo kot Hrvaško zavezujoča. "Slovenija jo bo spoštovala, ne glede na to, ali nam bo vsebina arbitražne razsodbe všeč in to pričakujemo tudi od hrvaške strani," je dejal Erjavec.
Zakaj torej ponuja odstop? Ker je bil, kot je dejal, deležen kritik že od lanskega poletja, ko je prišlo do zapletov v arbitražnem procesu zaradi nedovoljenih pogovorov med slovenskima arbitrom in agentko, da je tudi sam soodgovoren za to zgodbo, je predsedniku vlade ponudil svoj odstop.
V opoziciji Erjavcu ne verjamejo
V opozicijskih parlamentarnih strankah Erjavcu ne verjamejo. V največji opozicijski stranki SDS ponujenega odstopa niti ne želijo komentirati, saj pravijo, da bodo to storili, "ko bo resnično odstopil".
Bolj zgovoren je bil predsednik poslanske skupine Luka Mesec. Kot je dejal, je Erjavec "ponudil odstop le zato, ker želi od Cerarja slišati 'Karl, brez tebe seveda ne gre'. Če bi mislil resno, bi sam odstopil. Zdaj pa je jasno, da ve, kaj bo slišal od Cerarja". Dodal je še, da je "lahko igrati načelnost takrat, ko veš, da imaš pokrit hrbet". Minister Erjavec bi tako po njegovem mnenju moral sprejeti odgovornost ne le zaradi arbitraže, ampak zaradi na splošno slabega vodenja zunanje politike.
", vse ostalo je zgolj teater," sporočajo tudi iz NSi.
Hrvaška vztraja pri izstopu
V Zagrebu sicer vztrajajo pri izstopu iz postopka. V odzivu na odločitev sodišča so sporočili, da je sodišče s svojo odločitvijo o nadaljevanju postopka zamudilo priložnost, da bi vrnilo zaupanje v neodvisnost in nepristranskost lastnega dela in mednarodnega arbitražnega sodišča na sploh.
Arbitraža o meji med Slovenijo in Hrvaško se je znašla na udaru lani, ko je hrvaški tisk objavil posnetke pogovorov med slovenskim članom arbitražnega sodišča Jernejem Sekolcem in agentko Simono Drenik, Hrvaška pa je nato odstopila od arbitražnega sporazuma iz leta 2009.