V Ljubljani je napovedan spontan shod državljank in državljanov, ki nasprotujemo privatizaciji državnega, nekdaj družbenega premoženja. Zbrali se bodo ob 17. uri pred Vlado Republike Slovenije na Gregorčičevi ulici. »Zahteve delavcev Luke Koper so naše zahteve. Dovolj imamo Cerarja, dovolj imamo korupcije, lažnih elitnežev in prevarantov. Odstop Jazbeca je le začetek. Za svoje laži naj odgovarjata tudi Dragonja in Gašperšič,« so zapisali v vabilu na shod.
Spopad okoli Luke Koper dosega vrelišče. Na dnevnem redu današnje skupščine delničarjev je namreč predlog Slovenskega državnega holdinga (SDH) po odpoklicu treh članov nadzornega sveta na čelu s prvo nadzornico Alenko Žnidaršič Kranjc. Predlog, ki bi lahko odprl pot zamenjavi uprave, je naletel na hud odpor med zaposlenimi in v širši javnosti.
Rekordni rezultati pod Matićevim vodstvom
Luka Koper je namreč pod vodstvom Draga Matića zabeležila rekordne rezultate. V minulem letu je Luka dosegla rekordni pretovor in skoraj 16 milijonov evrov bilančnega dobička, kar jo uvršča med najuspešnejša podjetja v državni lasti in v panogi.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
SDH predlaga, da se odpokliče predsednico nadzornega sveta Alenko Žnidaršič Kranjc ter člana nadzornega sveta Elen Twrdy in Andreja Šercerja, na njihovo mesto pa imenuje Rajka Reška, Klemna Boštjančiča in Andraža Lipolta. V upravi SDH so predlog utemeljili s tem, da prihodnje poslovanje Luke skladno s strateškim poslovnim načrtom 2016-2020 zahteva sestavo nadzornega sveta, ki bo prilagojena novim razmeram in ambiciozno zastavljenim ciljem. Za svoje argumente so v četrtek dobili tudi podporo nadzornega sveta holdinga.
SDH vs Luka
Nasprotovanju zaposlenih, uprave in številnih gospodarstvenikov je sledilo zaostrovanje in medsebojni očitki med vodstvi SDH in Luke. Če se v Kopru po eni strani bojijo sicer nepotrjenih načrtov o prodaji ali razkosanju družbe, pa iz Ljubljane na račun Matićeve uprave letijo očitki o nepravilnostih in netransparetnosti.
Če si SDH lahko obeta podporo Slovenske odškodninske družbe (SOD) in Kapitalske družbe (KAD), pa ji to vendarle ne zagotavlja potrebne tričetrtinske večine za predčasni odpoklic nadzornikov. Tako bodo, če bo do glasovanja o predlogu SDH prišlo, jeziček na tehtnici predstavljali mali delničarji, ki pa si o podpori odpoklicu nadzornikov niso enotni.