Neodvisna raziskovalna inštituta iz Köbenhavna in Münchna sta primerjala sisteme zbiranja odpadkov v prestolnicah vseh 28 članic Evropske unije in ugotovila, da je Ljubljana najuspešnejša pri ločenem zbiranju odpadkov.
Glede na njihove kazalnike se je slovenska prestolnica kar desetkrat pojavila med najboljšimi tremi in zato se je na končni lestvici uvrstila pred Talin in Helsinke, ki se prav tako ponašajo z dobrimi rezultati. Med prvo peterico sta sicer še Dunaj in Dublin.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Po podatkih iz študije, ki je del širše iniciative širjenja dobrih praks po Evropi, ločeno zbrani odpadki v Ljubljani predstavljajo 55,4 odstotka vseh komunalnih odpadkov, medtem ko so ta teden v Snagi podali podatek, da so lani ločeno zbrali že 65 odstotkov vseh odpadkov. Raziskovalci so pohvalili ljubljansko zbiranje papirja in stekla, na podlagi podatkov so tudi ocenili, da bi lahko še izboljšali zbiranje plastike in kovin. Vseeno pa je Ljubljana na lestvici, ki je upoštevala vseh pet frakcij – papir, steklo, plastiko, kovine in biološke odpadke – krepko v vodstvu z več kot 70 odstotki. In visoko nad povprečjem, ki se giblje okoli 25 odstotkov. Na repu lestvice so končali Zagreb, Bukarešta, Sofija, pod povprečjem pa so denimo tudi Amsterdam, Lizbona in Valletta.
Za zdaj se v prestolnicah skupno ločeno zbere le petina odpadkov, preostalih 80 odstotkov pa konča skupaj.