Koalicijski partnerji so na srečanju pred sejo vlade razpravljali o vlogi SDH po petkovem odstopu predsednika nadzornega sveta Nove Ljubljanske banke Antona Ribnikarja in članov Janka Gedriha in Antona Macuha. Torej o trojici, ki je znana tudi kot grobarji NLB, saj so svoj čas pomagali kopati rekordno bančno luknjo, ki smo jo pozneje polnili z davkoplačevalskim denarjem.
Dvomi o transparentnosti imenovanja
Po besedah vodje poslanske skupine SMC Simone Kustec Lipicer je treba v okviru pristojnosti vlade in državnega zbora pregledati, ali so bili vsi procesi v zvezi s predlaganjem teh nadzornikov izpeljani odgovorno in transparentno, pri čemer je pomembna relacija med upravo in nadzornim svetom Slovenskega državnega holdinga (SDH), ki bo predvidoma zasedal v četrtek in obravnaval tudi dogajanje v največji slovenski banki. Spomnimo, stranka SMC se ob imenovanje teh treh nadzornikov pred dvema mesecema ni obregnila. Na funkcijo pa jih je imenoval predsednik uprave SDH Marko Jazbec.
Pred kom se umika omrežje starih fantov?
Trije nadzorniki v odstopu, ki se jih povezuje z omrežjem starih fantov iz kroga Mateja Narata in Boruta Jamnika, so v odstopni izjavi podali precej nenavadno formulacijo. Zapisali so, da se pomena NLB "očitno zavedajo tudi posamezniki in interesne skupine, ki želijo tako pomembno institucijo kontrolirati". Pri tem niso konkretizirali, kdo naj bi to bil, medtem ko sebe razumejo kot "grožnjo vzpostavljenim odnosom in zatečenim pozicijam". Odstopno izjavo so podali dva meseca po imenovanju, po poročanju medijev pa naj bi od predstavnikov Evropske centralne banke (ECB), ki v okviru skupnega bančnega nadzora v območju evra bdi nad NLB kot sistemsko banko, dobili ustno informacijo, da licence za opravljanje nadzorniških nalog ne bodo prejeli.
Desus hoče tudi odhod vodstva SDH
Prvak Desusa Karl Erjavec in predsednik SD Dejan Židan sta bila sicer v minulih dneh jasna, da gre za fiasko, za katerega mora nekdo odgovarjati. Erjavec se je izrekel, da mora vodstvo SDH prevzeti odgovornost in oditi. Vodja poslanske skupine Desus Franc Jurša pa je k temu dodal, da oceno glede tega pričakuje od pristojnega organa, torej nadzornega sveta SDH.
Medtem pa je Jurša še opozoril, da bi morali biti postopki imenovanja nadzornikov bolj transparentni in bi k temu morali pred imenovanjem dati mnenje ali soglasje tako Banka Slovenije kot ECB.
Ali pade vodstvo SDH ali vlada
Židan je v minulih dneh opozoril tudi na druge primere neustreznega upravljanja državnega premoženja, nekateri politiki pa že kličejo na odgovornost tudi finančnega ministra Dušana Mramorja. A Kustec Lipicerjeva poudarja, da so načela korporativnega upravljanja zelo jasna, prav tako naloge institucij znotraj korporativnih upravljavskih odnosov. Po naših informacijah koalicijski partnerji vršijo močan pritisk na stranko SMC. Zahtevajo, naj počisti svoje proste strelce v upravi SDH, sicer bodo na mizo dali celo izstop iz koalicije.
"Njim je treba zaupati, ko prihaja do zagat in dvomov, pa je treba preveriti, ali so bili procesi profesionalno izpeljani," je danes dejala Kustec Lipicerjeva. Če se izkažejo nepravilnosti, pa je treba po njenih besedah klicati na odgovornost in take prakse sankcionirati.