Predlog sklepa za predlog razrešitve Štefaneca bodo vložili v torek, predvidoma pred novinarsko konferenco, na kateri bo Bratuškova pojasnila podrobnosti.
Po zakonu o integriteti in preprečevanju korupcije predsednika KPK razrešuje predsednik republike. Med drugim ga lahko razreši na predlog DZ, če predsednik KPK funkcije ne opravlja v skladu z ustavo in zakonom.
Sicer pa zakon v 22. členu določa, da lahko predsednik republike razreši predsednika ali njegovega namestnika, če ta to zahteva, če je s pravnomočno sodbo obsojen na zaporno kazen ali zaradi trajne izgube delovne zmožnosti za opravljanje funkcije.
Razreši ga lahko tudi, če predsednik ali njegov namestnik najkasneje v roku enega meseca po nastopu funkcije ne preneha opravljati dela ali funkcije v drugi osebi javnega ali zasebnega prava, ki deluje na področjih, kjer komisija izvršuje pristojnosti po tem zakonu. V tem primeru ga lahko predsednik republike razreši tudi na predlog DZ.
Kadar je predsednik ali namestnik predsednika predčasno razrešen, se za obdobje mandata imenuje nov funkcionar, še določa zakon.
Na čem bo temeljil predlog o razrešitvi?
Bratuškova ob sklicu torkove novinarske konference še ni pojasnila, na kakšni podlagi bo temeljil predlog o razrešitvi. Je pa že februarja ocenila, da bi moral Štefanec oditi s položaja že februarja, ko je upravno sodišče odpravilo akt KPK, ki se je nanašal na kandidaturo predsednice ZaAB Alenke Bratušek za evropsko komisarko. Kot je takrat navedla, so bile v vseh fazah postopka pred KPK ugotovljene napake, ki pomenijo kršitev zakona oz. ustave.
Upravno sodišče je navedlo, da je šlo za arbitrarno in samovoljno odločitev KPK, v več fazah postopka je prišlo do posega v ustavne pravice Bratuškove, je danes pojasnil odvetnik Bratuškove Jožef Klavdij Novak in ocenil, da je postopek pred KPK zoper Bratuškovo zato zaključen.