Kot organizatorja skupine, ki sta preko posrednikov namišljenih podjetij in s prodajo zlata oprala več kot 630 milijonov kun (84.044.823,91 evra), sta osumljena oče in sin Ante in Luka Gale, skupaj z 11 osumljenci, ki so jim minuli petek na okrožnem sodišču v Zagrebu odredili enomesečni preiskovalni pripor. Med osumljenci, ki jim je odrejen preiskovalni pripor, pa sta iz zapora pobegnila Antonio in Pejo Ivić, katerih imeni so javnosti razkrili minuli teden, ko sta z zagrebške kriminalne policije ukradla dva kilograma zlata in 280.000 evrov. Obtoženci bodo zaradi nevarnosti vplivanja na priče in ponovnih zločinov v času preiskave v priporu. Vse dokler je za Ivićema odrejena tiralica.
Glavnim osumljencem odvzeta pravica do plačila varščine
Zagovornik Anteja Galeta Mate Matić je dejal, da bo zoper odločitev sodišča, ki je zavrnilo predlog plačila varščine za osumljene, podana pritožba. V začetku so ponudili nepremičnine, vendar jim je organizacija Uskok, kot pravi Matić, v »hitri akciji« tekom dneva blokirala sredstva. Nato so ponudili sto tisoč kun, ki jih je sodišče prav tako zavrnilo.
Izvedbo akcije je spodbudila kraja dveh kilogramov zlata in 280 tisoč evrov z zagrebške kriminalistične policije.
Združba je delovala na Hrvaškem in v Italiji
Organizatorji skupine so, po podatkih Uskoka, od maja 2014 na Hrvaškem in v Italiji k sodelovanju privabili podjetja, ki so bila pripravljena pridobiti denar na nezakonit način, »s poslovanjem preko drugih podjetij in s pranjem denarja, ustvarjenega s kaznivimi dejanji v legalnih finančnih tokovih«. Tožilstvo meni, da so osumljenci osnovali podjetje, ki je prejemalo plačila iz Italije za blago, ki ga v resnici nikoli niso prodali.
Transakcije so po podatkih tožilstva prikrivali z »neverodostojno poslovno dokumentacijo in nadaljnjimi vlaganji denarja v dogovorjene navidezne poslovne odnose, gotovino pa konvertirali v evre in druge valute«.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Navidezno prodajo zlata je odkrila skupina, ki je specializirana za davčne utaje.
Osumljene pranja denarja sumijo pomoči in napeljevanja k nepravilnostim in zlorabam v gospodarskem poslovanju. Uskok je preiskavo začel na podlagi prijav sektorja za odkrivanje davčnih goljufij na ministrstvu za finance in policijskega urada za preprečevanje korupcije in organiziranega kriminala.
Tožilstvo navaja, da so »v okviru realizacije načrta zločinskega združenja« osumili več družb, ki so izstavljale račune italijanskim podjetjem, v katerih so lažno prikazovali prodajo večjih količin zlata in drugih plemenitih kovin. Na račune štirih hrvaških podjetij se je na ta način nateklo več kot 638 milijonov kun.
Zaradi vdora v središče zagrebške kriminalistične policije so svoj odstop ponudili že načelnik policije Vlado Dominić, šef zagrebške policije Goran Borušić in še dva policista.
V nezakonite posle vpletena tudi policija
Da bi prikrili nezakonit priliv denarja v organizacijo, je skupina denar prejemala v gotovini in ga razpršila na račune drugih oseb in podjetij. Denar je nato pretopila v druge konvertibilne valute na legalnem finančnem tržišču, šlo naj bi za 631 milijonov kun, s katerimi so »razpolagali v svojo korist in korist ostalih osumljencev«, navaja Uskok.
Izvedbo akcije, v katero so dlje časa vključene tudi policijske enote, je spodbudila kraja dveh kilogramov zlata in 280 tisoč evrov z zagrebške kriminalistične policije. Čeprav so mediji navedli, da je lastnik ukradenega zlata in denarja Antonio Ivić, ki je dokazal poreklo odvzetih količin, je policija posumila v to različico zgodbe.
Zaradi vdora v središče zagrebške kriminalistične policije so svoj odstop ponudili že načelnik policije Vlado Dominić, šef zagrebške policije Goran Borušić in še dva policista. Opravljanja dolžnosti je odvezan tudi zagrebški načelnik oddelka za organizirani kriminal Željko Dolački, kjer se je nahajal ukradeni sef.