Materinski dan, ki se na današnji dan obeležuje samo v Sloveniji, izhaja sicer iz krščanskega praznika Gospodovega oznanjenja. Gre za Marijin praznik in se obeležuje natanko devet mesecev pred božičem. Korenine praznika pa segajo v ameriško žensko socialno gibanje v 19. stoletju. Iz ZDA pa se je razširil v Evropo po 1. svetovni vojni.
Pri nas se po 2. svetovni vojni materinski dan zaradi praznovanja dneva žena, 8. marca, v javnosti ni obeleževal, v 90. letih prejšnjega stoletja je nato znova začel dobivati prostor tudi v javnem življenju.
Priložnost za kritičen pogled na družinsko politiko države
25. marec je hkrati priložnost za kritičen pogled na družinsko politiko države, je v poslanici ob tem dnevu zapisala predsednica Slovenske ženske zveze pri SLS Vesna Starman. Cilji družinske politike so izboljšanje kakovosti življenja družin ter njenih posameznikov in skrb za njihovo blaginjo, je poudarila.
Raziskave po njenih navedbah sicer kažejo, da je v Sloveniji na delovnih mestih še vedno pogosto diskriminacija zaradi starševstva. Njej so še posebej izpostavljene matere in potencialne matere, ki iščejo zaposlitev ali so že zaposlene, in tisti moški, ki želijo ali uveljavljajo starševske pravice, opozarja.