Na oddelku za onkologijo Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Maribor, ki so ga odprli decembra lani, bodo redna obsevanja bolnikov začeli konec aprila. Najprej bodo obravnavali najtežje in najbolj ranljive onkološke bolnike v sklopu paliativnega zdravljenja z obsevanjem, so povedali v UKC Maribor. Linearna pospeševalnika, ki so ju nabavili s pomočjo Švice, sta morala najprej skozi fazi umerjanj in testiranj, treba pa je bilo tudi usposobiti ustrezen kader. »Računamo, da bomo konec aprila začeli delati tudi z bolniki,« je prejšnji teden ob robu seje sveta zavoda potrdil direktor UKC Maribor Gregor Pivec. Na oddelku za onkologijo so trenutno zaposleni trije specialisti, in sicer dva specialista internistične onkologije in specialistka onkologije z radioterapijo.
Objavili bodo mednarodni razpis
V tem letu nameravajo zaposliti še enega specialista internistične onkologije. Tu računajo na specializanta, ki bo specializacijo končal junija letos. »Želimo si tudi dodatne zaposlitve zdravnika radioterapevta, zato bomo objavili mednarodni razpis, in nadejamo se, da bomo dobili usposobljenega radioterapevta iz države Evropske skupnosti,« je povedal Pivec. S tem bi po njegovih besedah odločilno zmanjšali odvisnost od Onkološkega inštituta v Ljubljani, ki jim pomaga z radioterapevti in medicinskimi fiziki.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Skupno je predvidenih 70 zaposlitev
Najtežje primere bodo sicer še vedno pošiljali v Ljubljano. »Seveda je popolnoma razumljivo, da najbolj zahtevnih obsevanj ne moremo opravljati že na začetku. Ne nazadnje je treba strokovno ekipo pripeljati tako daleč, da bodo zaupali v svoje delo, da bo njihova storitev za bolnika kakovostna in varna,« je pojasnil Pivec. V končni fazi bo imel oddelek za onkologijo, ki so ga odprli na začetku decembra, tri enote. Po enotah za internistično in radiološko medicino naj bi predvidoma leta 2017 tu začela delovati še enota za paliativno medicino. Skupno je na novem oddelku predvidenih 70 zaposlitev.