Po uradnih priporočilih teža torbe ne bi smela presegati deset odstotkov otrokove teže. Teža več kot 15 odstotkov otrokove teže pa lahko povzroči resne težave v razvoju in trajno spremeni naravno držo telesa.
Do 8. ure zjutraj so prostovoljci društva IndiJanez stehtali torbe 50 otrok. Povprečna teža torbe je znašala nekaj manj kot 17 odstotkov otrokove telesne teže, kar pomeni, da presega uradna priporočila.
"84 odstotkov otrok je nosilo torbe, ki so težje od priporočene zgornje meje desetih odstotkov telesne teže. 62 odstotkov pa jih je nosilo torbo, ki presega težo 15 odstotkov otrokove teže in torej 'nevarno' mejo," so po zaključku današnje akcije sporočili iz omenjenega društva.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Večina otrok je povedala, da nosijo s seboj le nujne stvari za pouk. Rezultati so po besedah vodje projekta Lee Pavrič presenetljivi tudi zato, ker so prvo akcijo izvajali na šoli, ki ima relativno dobro urejene možnosti shranjevanja šolskih potrebščin v šoli.
Preverjanje prekomerne teže šolskih torb bodo nadaljevali tudi v prihodnjih dneh.
Projekt Naj torba ne bo borba je prvi v nizu raziskovalnih in osveščevalnih akcij mladinske akcijske skupine mariborskega društva IndiJanez. K osredotočenju na šolske torbe so jih vodile nedavne polemike o domnevno pretežkih šolskih torbah. Da bi zadevo preverili, so se odločili za tehtanje torb, njihovi nadaljnji koraki pa bodo odvisni od zbranih rezultatov. Razmišljajo predvsem o ukrepanju v smeri osveščanja učiteljev, šolarjev in njihovih staršev.