V povprečju je razkorak v plačilu med spoloma v EU leta 2014 znašal 16,1 odstotka. Z drugimi besedami, ženske so na vsak evro, ki ga je zaslužil moški, zaslužile v povprečju 84 centov. Eurostat je ob tem pojasnil, da pri izračunu razkoraka v plačilu upošteva vrsto pravnih, socialnih in gospodarskih dejavnikov, ne le enakega plačila za enako delo.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Razlike med ženskami in moškimi na trgu dela pa niso opazne le pri plačilu, temveč tudi pri obliki zaposlitve. Leta 2014 je bilo v EU za skrajšani delovni čas zaposlenih 20 odstotkov žensk brez otrok, starih med 25 in 49 let, ter 8,2 odstotka moških. V Sloveniji je v tem obdobju za skrajšani delovni čas delalo 9,9 odstotka žensk in 5,9 odstotka moških.
Ta razlika se še poveča s številom otrok - za skrajšani delovni čas je bilo v EU predlani zaposlenih 45,1 odstotka žensk z najmanj tremi otroki in le sedem odstotkov moških. Za Slovenijo je podatek le za matere z najmanj tremi otroki, in sicer jih je bilo predlani za krajši delovni čas zaposlenih 14,1 odstotka.