Ficova stranka Smer-SD je glede na končne izide volitve pobrala 49 sedežev v 150-članskem parlamentu, s čimer je izgubila absolutno večino, ki jo je imela doslej s 83 sedeži. V parlament se je med drugim presenetljivo s kar 14 poslanci uspelo prebiti skrajno desni Ljudski stranki naša Slovaška (LSNS) Mariana Kotlebe.
Oblikovanje vlade bo težavno, saj se je poleg skrajnih desničarjev, ki hodijo po robu zakonitosti, v parlament nenadejano prebilo še nekaj novo ustanovljenih strank.
To je danes izpostavil tudi predsednik Kiska, ko je dejal, da so izidi drugačnih od tega, kar je pričakovala večina strank. "Novih strank je več, vključno z uniformiranim radikalnim političnim ekstremizmom," je dejal.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Kiska, ki je ocenil, da razkola med nekaterimi izvoljenimi strankami ne bo mogoče premostiti, se bo danes sešel s šestimi strankarskimi voditelji. Na srečanju ne bo Fica, ki se udeležuje vrha EU v Bruslju, vodje LSNS pa nanj niso povabili.
Uspeh skrajne desnice je Kiska pripisal protestnemu glasovanju. Zaradi tega je treba po njegovem mnenju občutno okrepiti zaupanje v državo. "Potrebujemo vlado in opozicijo, ki bosta zmožni ljudi prepričati, da jim na volitvah ni treba sodelovati zgolj v znak protesta," je dejal slovaški predsednik.
Volitve na Slovaškem in njihove izide so pozorno spremljali tudi v Bruslju, saj bo Bratislava z julijem prevzela polletno predsedovanje EU.