Slovenija

V Sloveniji še vedno preveč "smrti ob štedilniku"

STA
6. 3. 2016, 09.44
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Nasilje nad ženskami je nesprejemljivo, je varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer poudarila pred 8. marcem, mednarodnim dnevom žensk. V svoji poslanici opozarja tudi na pravico do splava, ki je zagotovljena z ustavo, in na kršenje človekovih pravic žensk v begunski krizi.

Profimedia
Fotografija je simbolična.

"V Sloveniji je veliko smrti žensk zaradi nasilja nad njimi. Rečemo jim smrti ob štedilniku, ker se zgodijo doma med štirimi stenami," je dejala Vlasta Nussdorfer. Poleg fizičnega nasilja, ki se lahko konča z najhujšimi posledicami, pa je po njenih besedah veliko tudi psihičnega nasilja.

Z marcem se je končala javna razprava o predlogu novele zakona o preprečevanju nasilja v družini, v kateri je sodeloval tudi varuh človekovih pravic. Novela bo po njenih besedah prinesla dodatne ukrepe za zmanjšanje tega pojava. Varuh si prizadeva, da bi določala tudi sankcije. Predlog bo po tem, ko bo sprejet v DZ, dober pokazatelj odnosa države med drugim do nevladnih organizacij, ki delujejo na področju preprečevanja nasilja v družini, je spomnila.

Marsikaj je treba po njenih besedah narediti pri preventivi in osveščanju žensk. Glede na to podpira projekt Vesna v okviru ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Projekt, ki je namenjen opolnomočenju žensk, poudarja pomen prijave nasilja. "Namenjen je tudi spodbujanju hitrih postopkov, da se ne bomo soočali s težkim posledicami nasilja," je dejala.

Nujno pomagati tudi starejšim ženskam

Strokovnjaki opažajo da se ozaveščenost o pomenu zavarovanj iz leta v leto povečuje

Zanimivosti

Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje

Izpostavila je tudi ekonomsko in psihično nasilje najbližjih nad starejšimi ženskami. "Nujno je starejšim ženskam, ki so same, nameniti veliko skrbi in možnosti, da se opogumijo in prijavijo takšna dejanja," je pozvala. Ocenjuje, da se starejše ženske ne odločajo za prijavo zaradi bojazni nad odzivom otrok. Po podatkih državnega statističnega urada je v obdobju od leta 2010 do 2014 približno 1600 žensk povprečno vsako leto doživelo fizično ali spolno nasilje. Spolno nasilje v širšem smislu jih je prijavilo povprečno približno 200 na leto.

Varuhinja glede na shode nasprotnikov splava pred ljubljansko porodnišnico opozarja na ustavno pravico do splava. "Ženskam, ki se morajo odločiti za tak poseg, je zelo težko. Ob takšnih shodih pa jim je še težje," je poudarila.

Ob begunski krizi opozarja, da prihajajo informacije o trgovini z ljudmi in z organi ter o prostituciji. Ti pojavi prizadenejo tudi ženske in otroke, je dejala.

Prav tako opozarja na problematiko prisilnih romskih porok. "Ko je deklica še majhna, mora država poskrbeti, da bo dovolj močna in se bo znala upreti nasilju vseh vrst," poziva varuhinja.