Že nekaj časa ljudem, ki kot ciljne destinacije ne navedejo Nemčije ali Avstrije, tudi Slovenija ne dovoli nadaljevanja poti in jih pošlje nazaj v državo, iz katere so vstopili v Slovenijo. Kot pa nam je povedala ena izmed prič na terenu, ki je na licu mesta videla ravnanje policije, se pri tem kršijo pravice beguncev do obveščenosti.
Strpajo jih na avtobus in pošljejo nazaj
Ena izmed prič, ki je v sprejemnem centru v Dobovi videla ravnanje policije, nam je opisala postopek njihove zavrnitve: »Begunce, ki so na primer povedali, da potujejo na Švedsko, najprej ločijo od preostale skupine in jih peljejo v poseben prostor. Pri tem pride ob zavrnitvi do velike zmede, ker ne vedo, zakaj so zavrnjeni in zakaj so drugi lahko šli naprej, na avtobus za Avstrijo. Ljudje postanejo panični in prestrašeni.« O razlogih zavrnitve ni nihče obveščen. »Nihče jim nič ne pove in res ne vedo, kam gredo,« nam še pove priča in doda: »Tolmačem pa tudi ni dovoljeno, da bi jim podrobno pojasnjevali, kaj se je zgodilo. Pozneje jih strpajo na avtobuse in odpeljejo nazaj na Hrvaško.«
Begunce naj bi brez obrazložitve strpali na avtobuse in peljali nazaj na Hrvaško.
UNHCR o takšni praksi ni obveščen
Za mnenje smo se obrnili tudi na UNHCR, Visoki komisariat Združenih narodov za begunce, oziroma njegovo predstavništvo v Sloveniji. Kot je pojasnila Špela Majcen, tolmači brez dovoljenja policije ne smejo dodatno pojasnjevati in razlagati. Beguncem lahko povedo samo tisto, kar jim dovoli policija. Poudarila je še, da se v policijske postopke vračanja in odločitve slovenske policije UNHCR ne vključuje, in dodala, da o zgoraj opisani praksi niso obveščeni in da je po njim dostopnih informacijah drugače. Begunci naj bi bili obveščeni o razlogih za zavrnitev. Razmere so sicer včeraj dodatno preverili na terenu, a policija nam do zaključka redakcije ni posredovala želenih odgovorov.
Vse strožja merila
Število zavrnjenih beguncev se bo v prihodnje še povečevalo. Navodila slovenskim policistom postajajo vse strožja. Vlada namreč sledi zaostrovanju, ki ga narekujejo Avstrijci. Nadaljevanje poti proti Avstriji je zdaj dovoljeno le še beguncem iz Sirije, Iraka in Afganistana. Ti morajo ob tem še izjaviti, da bodo za azil zaprosili v Nemčiji ali Avstriji. Dodatno begunce preverjajo z jezikovnimi analizami, da bi potrdili, ali res prihajajo iz držav, ki so jih navedli policiji. Premier Miro Cerar pa je pretekli teden že napovedal dodatne zaostritve.