"Problema varnosti se ne da rešiti samo z zapiranjem. Poziva nas k posredovanju, tako da se soočimo s strukturnimi in kulturnimi vzroki negotovosti, ki vplivajo na celoten družbeni okvir," je dejal papež v nagovoru več sto zapornikov.
79-letni poglavar rimskokatoliške cerkve z obiskom Ciudad Juareza, nekoč mesta z najvišjo stopnjo umorov na svetu, končuje petdnevni obisk v Mehiki.
Po govoru je Frančišek objel in se rokoval z zaporniki in zapornicami. Eden od njih je pokleknil pred papežem, zaihtel in poljubil Frančiškovo roko.
Papež je zapornike pozval, naj uporabijo svoje izkušnje in pomagajo končati ta krog nasilja in izključevanja. "Nekdo, ki je občutil najhujšo bolečino, ki je izkusil pekel, lahko postane prerok družbe. Prizadevajte si, da bi ta družba, ki izkorišča ljudi in jih prezira, prenehala terjati žrtve," je dejal papež.
Zapor v Ciudad Juarezu, v katerem je prostora za 3000 jetnikov, je bil v preteklosti prizorišče hudih nemirov, v katerih so bili ubiti številni zaporniki. Dan pred papeževim prihodom v Mehiko je v zaporu v Monterreyu na severu države izbruhnil spopad med dvema skupinama zapornikov, v katerem je bilo ubitih 49 ljudi.
Papež bo obisk v Mehiki sklenil z mašo na mehiški strani reke Rio Grande, ki razmejuje Mehiko in ZDA in jo bodo lahko spremljali tudi verniki na ameriški strani.