Slovenija

Pahorjeva grožnja Hrvaški

STA
15. 2. 2016, 12.01
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Slovenija krepi pritisk na Hrvaško zaradi nadaljevanja arbitražnega postopka kot tudi na arbitražno sodišče, ki naj bi ravno te dni odločilo, ali bo nadaljevalo arbitražo, čeprav je Hrvaška izstopila iz postopka, danes ocenjuje Novi list na podlagi izjav slovenskega predsednika Boruta Pahorja v pogovoru za Delo.

Reuters
Od bližine do ostrejših besed.

Pahorjevo trditev, da bi bila prekinitev arbitražnega postopka hud udarec za slovensko-hrvaške odnose, je treba jemati kot jasno slovensko opozorilo arbitražnemu sodišču. Navedbe o tovrstnih domnevno katastrofalnih posledicah so vsekakor pritisk na arbitražno sodišče, kar ni v skladu z arbitražnim sporazumom, na katerega se slovenska stran nenehno sklicuje, dodaja reški časnik.

Slovenska stran vztraja, da "prekršek", ki sta ga naredila slovenski sodnik Jernej Sekolec in bivša uradnica slovenskega zunanjega ministrstva Simona Drenik, ni takšen, da bi arbitražno sodišče prekinilo postopek. Zaradi škandala je Hrvaška izstopila iz sporazuma, spominja časnik.

Arbitražno sodišče bo kmalu sprejelo odločitev, ali se bo razpustilo ali pa bo, kot to želi Ljubljana, nadaljevalo delo, čeprav je Hrvaška izstopila iz sporazuma. Slovenija pričakuje, da bo s končno odločitvijo dobila stik z odprtim morjem, kot sta to nakazala tudi Sekolec in Drenikova v njunih telefonskih pogovorih.

Če se bo to tudi zgodilo, Hrvaška takšne odločitve ne bo priznala, kar bo pomenilo, da se bo spor o meji in arbitraži nadaljeval verjetno na kateri drugi mednarodnopravno-politični instanci, poudarja Novi list.

Kot bizarno je ocenil, da na morebitno poslabšanje odnosov med državama opozarja Pahor, ki je kot nekdanji slovenski premier vsekakor najbolj zaslužen za popolno rušenje odnosov s Hrvaško, potem ko je na začetku svojega premierskega mandata sprejel škodljivo in avanturistično odločitev o blokadi hrvaških pristopnih pogajanj z EU in nadaljevanje pogojeval z reševanjem spora o meji, in sicer z rešitvami po lastnem okusu.

Dodaja, da je Pahor znova prevzel pobudo v odnosih s Hrvaško, medtem ko je na Hrvaškem potekal prenos oblasti. Premier Tihomir Orešković še ni prevzel vseh vzvodov oblasti, a je tudi vprašanje, ali jih bo prevzel v zunanji politiki ali pa jih bo pustil predsednici države Kolindi Grabar-Kitarović, s katero ima Pahor prisrčne odnose in tesno sodeluje.

"Kljub velikim pričakovanjem Ljubljane, da bo nova vlada v Zagrebu bolj fleksibilna, ko gre za tisto, za Slovenijo izjemno pomembno vprašanje, zaenkrat ni nobenega znamenja, da bi popuščali," izpostavlja časnik. Pojasnjuje, da je HDZ tudi v opoziciji podprla izstop Hrvaške iz arbitraže, z njo soglaša tudi Most. Kako dolgo bo Zagreb vztrajal pri tej politiki, pa bomo šele videli, sklene.