Slovenija

Slovenija, Češka in Slovaška najbolj stabilne za investicije

STA
4. 1. 2016, 13.48
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Države jugovzhodne Evrope so bistveno manj privlačne za investicije kot države srednje Evrope. Letos bodo imele najbolj stabilno investicijsko okolje Slovaška, Slovenija in Češka, najmanj stabilno pa BiH, Srbija in Kosovo, v raziskavi ugotavlja Inštitut za strateške rešitve.

Profimedia
Vse države jugovzhodne in srednje Evrope bodo letos beležile pozitivno gospodarsko rast. Slovaška bo imela po napovedih Mednarodnega denarnega sklada 3,6-odstotno gospodarsko rast, Poljska 3,5-odstotno, Črna gora 4,9-odstotno, Romunija 3,9-odstotno in Kosovo 3,8-odstotno.

Da so Slovaška, Slovenija in Češka najbolj stabilne za investicije, po oceni inštituta ni presenetljivo, saj gre za države, ki so politično relativno stabilne. "Slovaška in Češka imata poleg tega tudi eno od najvišjih gospodarskih rasti v EU, pa tudi gospodarstvo Slovenije naj bi se po pričakovanjih v letu 2016, predvsem na račun krepitve izvoza in rasti domače potrošnje, dodatno stabiliziralo," so poudarili na ljubljanskem inštitutu, od koder so izsledke raziskave posredovali danes.

Na nestabilnost investicijskih okolij BiH, Srbije in Kosova najbolj vplivajo politične napetosti, socialni nemiri, tradicionalno prisotne družbene negotovosti na eni strani ter slaba kakovost življenja, visoka stopnja korupcije in pritiski mednarodne skupnosti na drugi.

hipno-diploma, hipnoza

Zanimivosti

Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!

Največjo pozitivno spremembo stabilnosti investicijskega okolja bo letos v primerjavi z lanskim letom predvsem na račun pričakovane večje politične stabilnosti, nižje stopnje brezposelnosti in posledično krepitve domače potrošnje zabeležila Hrvaška.

Največji dejavnik tveganja stabilnosti investicijskih okolij v letošnjem letu je po ocenah inštituta neenotna Evropa. Ta se je lani soočila z različnimi izzivi (terorizem, begunsko-migrantska kriza, zaskrbljenost glede izhoda Grčije iz območja z evrom, krepitev desnega in levega ekstremizma ...), ki so znova pokazali, da je doseganje konsenza v EU izredno težavna naloga.

Inštitut za strateške rešitve je raziskavo izvedel konec lanskega leta, v njej pa so zajete države jugovzhodne in srednje Evrope: Češka, Slovaška, Madžarska, Poljska, Hrvaška, BiH, Srbija, Črna gora, Kosovo, Makedonija, Bolgarija, Romunija, Turčija, Grčija, Albanija in Slovenija.