Slovenija

Strah pred novimi napadi - smo pri nas varni?

Matej Klarič
30. 12. 2015, 06.40
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Potem ko so avstrijski varnostni organi v soboto sporočili, da so od »prijateljske obveščevalne službe« prejeli opozorila o možnosti strelskega ali bombnega napada v Evropi pred novim letom, vse več evropskih mest uvaja poostren varnostni nadzor.

Reuters
Na slovenskem zunanjem ministrstvu ne vidijo posebnih varnostnih razlogov, da se ljudje ne bi odpravili v tujino.

Na Dunaju in v ostalih večjih avstrijskih mestih je policija dvignila raven pripravljenosti pred terorističnimi napadi. Okrepljen je nadzor nad večjimi javnimi kraji, kot je znani zabaviščni park Prater, in cestami, ki vodijo na Dunaj. Še posebej pa bo poostren nadzor na silvestrovo, ko naj bi se napad tudi zgodil.

Kot so povedali, njihova preverjanja imen možnih napadalcev do zdaj niso pripeljala do posebnih odkritij. Prav tako so dejali, da nimajo nobenih konkretnih namigov v zvezi z možnim krajem in časom napada. Kljub temu policija ljudem ni odsvetovala silvestrovanja na prostem in ni odpovedala nobenega dogodka.

Policija.si

Drago Menegalija, Generalna policijska uprava: "Tovrstne akcije pri nas so manj verjetne, čeprav jih ni mogoče povsem izključiti."

Poostren nadzor tudi drugod

Tudi v Franciji 47 dni po napadih še vedno velja poostren varnostni nadzor, po novih opozorilih pa ga je še dodatno okrepila. Varnostni pregledi tako potekajo tudi ob vstopih v nekatera nakupovalna središča, na železniške postaje, vlake in podobno. Tudi nemški notranji minister Thomas De Maiziere je že pred dnevi dejal, da je tako v Nemčiji kot drugod po Evropi velika nevarnost novih terorističnih napadov: »Velika je bila že do zdaj in bo še vedno velika,« je opozoril.

V Belgiji aretirali dve osebi

Že v nedeljo je belgijska policija aretirala dve osebi, ki ju sumi, da sta želeli na novoletno noč izvesti teroristični napad v Bruslju. Pri njiju so našli propagandni material samooklicane Islamske države in vojaško opremo. Toda orožja, niti eksploziva, pri njiju ni bilo. Aretirali so še štiri osebe, ki pa so jih zaradi pomanjkanja dokazov izpustili. Naj spomnimo, da so trije napadalci iz pariških napadov živeli v Bruslju.

Zunanje ministrstvo miri

Na slovenskem zunanjem ministrstvu ne vidijo posebnih varnostnih razlogov, da se ljudje ne bi odpravili v evropska mesta. Povečano previdnost svetujejo le pri odhodu v Belgijo in Francijo. Odsvetujejo zadrževanje na javnih mestih, kjer se navadno zbira večje število ljudi, in priporočajo, da se upoštevajo navodila lokalnih oblasti. Posebno pazljivost svetujejo zlasti pri obisku francoske prestolnice, Pariza, in ostalih večjih francoskih mest.

Pri nas naj večje nevarnosti ne bi bilo

Tudi slovenska policija je bila obveščena o grožnjah napadov na večja mesta, vendar poudarjajo, da nimajo podatka, da bi se to nanašalo tudi na Ljubljano. Kot je dejal predstavnik za odnose z javnostmi Generalne policijske uprave Drago Menegalija, so morebitne tovrstne akcije pri nas manj verjetne, čeprav jih ni mogoče povsem izključiti. Kot še pravijo, so njihovi ukrepi usmerjeni predvsem na kraje, kjer se zbira večje število ljudi, ob športnih prireditvah, shodih, zabavnih in kulturnih dogodkih ter tudi na mejnih prehodih. Posebej pa bodo pozorni tudi na novoletnih dogodkih.