Slovenija

Komu bo vzel in komu dal?

Žiga Kariž
30. 12. 2015, 06.40
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Minister za javno upravo Boris Koprivnikar se bo, kot kaže, v letu 2016 v glavnem ukvarjal s plačami zaposlenih v javni upravi. Dobra novica je, da se bodo plače v glavnem zvišale. A ponekod bo treba tudi kaj vzeti. Komu več in komu manj, kdo bo vračal za nazaj?

STA
Minister Koprivnikar si želi, da bi nagrade za stalnost in delovno dobo ukinili.

Boris Koprivnikar bo, kot kaže, naslednje leto zavihal rokave ter se lotil plač in reorganizacije v javnem sektorju. Kot je razbrati iz njegovih izjav, pričakuje, da se bodo s sindikati v prihodnjem letu dogovorili o nekaterih popravkih plačnega sistema in naboru objektivnih meril za nagrajevanje zaposlenih, ki bo deloma odvisno od njihove osebne uspešnosti, deloma pa od uspešnosti organa, v katerem delujejo. Pričakuje, da se bodo dogovorili o spremembah zakona o javnih uslužbencih, ki bi uvedle karierni sistem vsaj v ožji državni upravi, in spremembah zakona o sistemu plač v javnem sektorju, ki z nekaterimi popravki bolj usmerja v dejanske rezultate dela in zmanjšuje senioritetna načela. Po domače to pomeni, da bi vsaj delno ukinil redna triletna napredovanja ter dodatka na delovno dobo in stalnost. Dodatki in napredovanja po njegovih besedah ustvarjajo precej veliko razliko v plačah mlajših in starejših delavcev le zato, ker so eni mlajši in drugi starejši, ne pa ker bi bili eni bolj učinkoviti kot drugi.

1,000.000 € bruto naj bi šlo za dodatke, do katerih zaposleni na fakultetah niso bili upravičeni. 

Konec napredovanj

Kot ključno spremembo, ki jo želijo doseči v prihodnjem letu, izpostavlja uveljavitev kriterijev za merjenje uspešnosti posameznega zaposlenega. Za to po njegovih besedah ni potrebna sprememba zakonodaje, ampak zgolj miselnosti, in uporaba že predvidenih elementov merjenja uspešnosti, ki so doslej »zvodeneli in prešli v uravnilovko«.

Umazana preteklost

A preden se bo lotil ustvarjanja javne uprave prihodnosti, se bo treba lotiti temeljitega čiščenja za nazaj. Najprej bo treba v red spraviti fakultete, ki so svojim vodilnim delavcem izplačale več kot milijon evrov dodatkov za stalno pripravljenost, do katerih niso bili upravičeni. Med prejemniki sta bila tudi dva Koprivnikarjeva ministrska kolega, Dušan Mramor in Maja Makovec Brenčič.

Plače v javni upravi se bodo z novim letom zvišale.

Vsak svoj kos pogače

Minister bo moral poiskati skupni jezik s policisti, ki se nočejo odpovedati stavkovnim zahtevam. A Koprivnikar ve, da če bo v vsem ugodil možem v modrem, bodo na njegova vrata potrkali tudi drugi: zdravniki, vojaki, medicinske sestre ... A denarja za vse preprosto ni.Odpraviti bo moral tudi plačne anomalije, ki so posledica sprejema zakona o uravnoteženju javnih financ, s katerim se je reševala kriza. Zato danes prihaja do situacij, ko imajo na primer strokovni sodelavci višje plače od svojih predstojnikov in direktorjev.