Slovenija

Istrski župani enotno za odstranitev žične ograje

sta
16. 12. 2015, 16.28
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Župani slovenskega in hrvaškega dela Istre so po današnjem sestanku na mejnem prehodu Dragonja soglasno zahtevali odstranitev žične ograje, obenem pa so pooblastili župana Istrske županije Valterja Flega, da se o tem pogovori s slovenskim premierom Mirom Cerarjem. S tem, da so pooblastili Flega, so želeli pokazati, da je Istra samo ena.

facebook
Bodeča žica ob reki Dragonji

Vsi župani - poleg slovenskih in hrvaških županov so se sestanka udeležili tudi predstavniki občin iz sosednje Italije - menijo, da žice ne potrebujejo in da ta ne bo rešila problemov, lahko pa povzroči negativne učinke za gospodarstvo in turizem, je medijem po sestanku povedal Flego.

Kot je dodal, ne bežijo od tega, da je treba poskrbeti za varnost meja, vendar je problem treba rešiti pri izvoru in ne na meji med Slovenijo in Hrvaško. Župani so Flegu dali mandat, da se s slovenskim predsednikom vlade pogovori o njihovi želji, da se odstrani žično ograjo ter da se zatem spet srečajo in pogovarjajo naprej.

"Verjamem, da me bo dr. Cerar sprejel na pogovor," je nadaljeval Flego, pri čemer termin srečanja ni odvisen od njega. Kot je pojasnil, je Cerarju pisal v torek, zdaj ko so ga podprli še župani, pa čaka na klic iz Ljubljane.

Po njegovih ocenah je na meji v Istri sicer štiri do pet kilometrov žične ograje, vendar "je vsak meter preveč". Kot je še dodal, "v kolikor obstaja neka vrsta grožnje, obstaja veliko bolj sofisticiranih načinov reševanja te grožnje".

hipno-diploma, hipnoza

Njena.si

Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo

Tudi po mnenju piranskega župana Petra Bossmana žica ne bo rešila problemov. Kot je poudaril, s tem, ko so prav Flega pooblastili za pogovor s Cerarjem, sporočajo tudi, da je Istra ena.

Potrdil je tudi, da so na poziv vlade dopustili možnost, da bi v primeru prihoda večjega števila beguncev v Slovenijo lahko eventuelno zagotovili prostore za zbirni center, in sicer v Sečovljah.

Koprski župan Boris Popovič pa je ocenil, da je žična ograja v danem položaju "noro dejanje" in opozoril na nevarnost za divje živali. Bil je kritičen tudi do obnašanja predsednika vlade do županov, ki o postavitvi ograje niso bili obveščeni: "Dejstvo je, da informacij nimamo, in če mi nimamo informacij, se tudi odločiti ne moremo."

Odbornik na tržaški občini Roberto Treu upa, da bo Cerar ponovno premislil svoje stališče in da bo prišlo do odstranitve ograje. Stališče hrvaških in slovenskih županov so podprli tudi predstavniki italijanskih občin Trst, Milje in Dolina. Pri tem je Treu podaril potrebo po iskanju bolj civiliziranih modernih načinov nadzora meje.

Zagovorniki žice in tovrstnega reševanja problemov bodo vedno prisotni, je ocenil, vendar "velika večina ljudi razmišlja na drugačen način in ve, da je to barbarski način soočenja s težavami".

Zanimivosti

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja

LEČA
Leča

Stročnica, ki bogati jedilnike in odpravlja slabokrvnost