Slovenija

Šircelj in Matoz sta odšla s sedeža stranke SDS

T.C.
15. 12. 2015, 17.39
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Poslanec SDS Andrej Šircelj je v spremstvu odvetnika Francija Matoza zapustil prostore sedeža stranke SDS na Trstenjakovi v Ljubljani, kjer je od zgodnjega dopoldneva potekala preiskava. Novinarjem je dejal, da se bosta odpravila še v prostore poslanske skupine SDS v DZ, kjer prav tako poteka preiskava. Odšli so tudi kriminalisti.

Na vprašanje, kaj je predmet preiskave, je dejal, da gre za zadevo izpred več let. Več naj bi povedal po koncu preiskave. "Gre enostavno za to, da se odredbe izdajajo za diskreditacijo ljudi po toliko letih," pa je dodal Matoz.

Tudi Šircelj je ob prihodu v DZ novinarjem povedal, da gre za diskreditacijo, kar izhaja iz odredbe za preiskavo, ob tem pa ocenil, da sama preiskava poteka korektno. Kriminalisti so se sicer na sedežu stranke SDS zadrževali že od dopoldneva. "To so tehnične težave v zvezi z računalniki. Nič drugega," je pojasnil Šircelj.

Iz poslanske skupine SDS so sicer sporočili, da izjave za medije po preiskavi danes ne bo.

Zaradi preiskave Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) v prostorih poslanske skupine SDS je bila danes za nekaj časa prekinjena tudi seja DZ, preiskovalci pa morajo pred zasegom gradiva počakati, da tja pride tudi Šircelj z odvetnikom. Ob prihodu na sedež stranke je Šircelj dejal, da je zadeva povezana z Družbo za upravljanje terjatev bank (DUTB), vse o tem pa da je že bilo povedano.

Na sedež stranke je danes prišel tudi predsednik SDS Janez Janša, ki je ocenil, da gre pri preiskavi za poskus dostopa do strežnika in posledično informacij največje opozicijske stranke.

Poleg njega so sedež stranke danes v času preiskave obiskali tudi nekateri poslanci SDS - med drugim Vinko Gorenak, Marko Pogačnik, Anže Logar, Žan Mahnič -, ki so se zahvalili za podporo strankinim somišljenikom, ki že od začetka preiskave vztrajajo na Trstenjakovi.

Hišne preiskave, ki jih danes izvaja NPU, so sicer nadaljevanje jesenskih preiskav, ki so na DUTB potekale 15. oktobra.

Iz odredbe za hišno preiskavo na sedežu stranke SDS, izhaja, da tožilstvo sumi, da naj bi takratni izvršni direktorji DUTB Aleš Koršič, Boštjan Gjerkeš in Torbjörn Mansson zlorabili svoj položaj, takratni predsednik upravnega odbora Šircelj in "druge do sedaj neugotovljene osebe" pa naj bi jim pri tem pomagali.

Andrej Šircelj

Šicelj naj bi pomagal s tem, da se je v času med 7. in 22. marcem 2013 v Ljubljani in Stockholmu dogovoril za sodelovanje z družbo Quartz+Co in Manssonom, na podlagi tega pa je DUTB sklenila svetovalno ogodbo s Quartz+Co, čeprav naj bi "vsi člani upravnega odbora vedeli, da storitve s strani Quartz+Co nikoli ne bodo opravljene, vsaj ne v celoti". DUTB je družbi nato račune plačal, kljub temu da storitve naj ne bi bile opravljene.

Na današnje kriminalistične preiskave so se odzvali tudi v Zboru za republiko, kjer so nad tem zaskrbljeni. "Policija izvaja preiskavo v nasprotju z ustavno prepovedjo prekomernih obremenjujočih posegov represivne oblasti, o čemer v sklepu o preiskavi ni nobene obrazložitve," so zapisali v zboru. Po njihovem mnenju to predstavlja grožnjo svobodni demokratični družbi, zaradi česar pričakujejo takojšnje pojasnilo predsednika vlade Mira Cerarja.