Kaj o preiskavi meni predsednik SDS Janez Janša, si lahko preberete TUKAJ.
Iz Generalne policijske uprave so sporočili, da današnje aktivnosti nadaljevanje operativnih aktivnosti, ki jih je NPU izvajal že oktobra. V današnjem postopku sicer nikomur niso odvzeli prostosti, ker za to ni podanih zakonskih pogojev.
Hišne preiskave, ki jih izvaja Nacionalni preiskovalni urad (NPU), so sicer nadaljevanje jesenskih preiskav, ki so na Družbi za upravljanje terjatev bank (DUTB) potekale 15. oktobra. Predkazenski postopek poteka zoper več oseb, ki naj bi storili kaznivo dejanje pri vodenju gospodarske dejavnosti zato, da bi drugemu pridobili premoženjsko korist oz. povzročili premoženjsko škodo, pri čemer naj bi naklepoma zlorabili svoj položaj in dano zaupanje glede razpolaganja s tujim premoženjem.
Kriminalisti so preiskovali sum zlorabe položaja v povezavi izplačili računov v skupnem znesku približno 2,8 milijona evrov na podlagi svetovalnih pogodb. NPU je predkazenski postopek začel marca na podlagi prijave računskega sodišča, ki je v reviziji odkrilo sum kaznivega dejanja pri sklepanju pogodb z zunanjimi svetovalci.
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
Iz odredbe za hišno preiskavo na sedežu stranke SDS izhaja, da tožilstvo sumi, da naj bi takratni izvršni direktorji DUTB Aleš Koršič, Boštjan Gjerkeš in Torbjörn Mansson zlorabili svoj položaj, takratni predsednik upravnega odbora Andrej Šircelj in "druge do sedaj neugotovljene osebe" pa naj bi jim pri tem pomagali.
Šircljeva vloga
Po nalogu sodnice morajo kriminalisti zaseči tudi vse podatke, na kakšen način so neizvršni direktorji stopili v stik z Manssonom, dokazila o poteh Andreja Širclja v Stockholm, dokazila, zakaj je stroške hotela v Stockholmu poravnal Mansson, dokaze, ki se nanašajo na neformalne dogovore o delu in plačilu Manssona, zapisnike sestankov.
Šicelj naj bi pomagal s tem, da se je v času med 7. in 22. marcem 2015 v Ljubljani in Stockholmu dogovoril za sodelovanje z družbo Quartz+Co in Manssonom, na podlagi tega pa je DUTB sklenila svetovalno ogodbo s Quartz+Co, čeprav naj bi "vsi člani upravnega odbora vedeli, da storitve s strani Quartz+Co nikoli ne bodo opravljene, vsaj ne v celoti". DUTB je družbi nato račune plačal kljub temu, storitve naj ne bi bile opravljene.
V dosedanjem predkazenskem postopku in preverjanju ugotovitev računskega sodišča so kriminalisti tudi ugotovili, da storitve po svetovanih pogodba h s Quartz+Co (v višini 2,5 milijona evrov), Zolfo Cooper (okoli 400.000 evrov), Hansahandelshaus (okoli 100.000 evrov) in Odvetniki Šelih & partnerji (68.000 evrov) "po večini niso bile opravljene, saj ne obstoji nikakršna dokumentacija", nekateri zaposleni v DUTB (med njimi Mansson in Janne Harjunpää) pa hkrati partnerji, zaposleni ali družbeniki v teh svetovalnih družbah.