Slovenija

VIDEO: Petardo mu je razneslo v roki, počil mu je bobnič

G.G./Gabrijel Toplak
11. 12. 2015, 14.47
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

To se je lani pripetilo 14-letnemu fantu, ko mu je petardo razneslo v roki. Predvsem zaradi takšnih primerov pristojni tudi letos opozarjajo na nevarnosti igračkanja s petardami.

Profimedia
Fotografija je simbolična.
Kako varno uporabljati pirotehnična sredstva vam v TEM posnetku pokažejo policisti.

Policija že vrsto let vodi akcijo Bodi zvezda, ne meči petard. Projekt je seveda namenjen osveščanju o škodljivih in nevarnih posledicah uporabe pirotehničnih izdelkov, kar pa nekaterih še vedno ne odvrne o infantilnega pokanja.

Če je odrasle težko odvaditi od te nevarne pobalinske prakse, pa je otroke smiselno poučiti. In prav učenci petih in šestih razredov osnovnih šol so ciljna skupina akcije »Bodi zvedza & ne meči petard«.
Vodje policijskih okolišev na območju Policijske uprave Maribor so že razdelili 250 plaktatov »Sem zvezda, ne mečem petard! Bodi zvezda tudi ti«.

Kaj je dovoljeno in kaj ni?

Če še vedno niste prepričani, v katero kategorijo spadajo pirotehnični izdelki, se podučite TUKAJ.

»Pirotehnični izdelki, kateri glavni namen je pok , so dovoljeni samo tisti, ki sodijo v kategorijo F1. Gre za 'mehkejše' pirotehnične izdelke in njihova uporaba ni tako moteča. Lansko leto smo našli in zasegli 3.977 različnih pirotehničnih izdelkov, leto poprej pa 9.582, obravnavali smo 20 kršitev in tri primere s telesnimi poškodbami. V šestih primerih pa smo obravnavali tudi poškodovanje premoženja,« je pojasnil Darko Lamot, vodja oddelka za splošne policijske naloge Sektorja za uniformiranje policije na PU Maribor in dodal, da je letos krajše obdobje metanja pirotehničnih sredstev, katerih učinek je pok (petarde). Slednje je namreč moč po novem uporabljati med 26. decembrom in 1. januarjem. Mariborski policisti bodo do konca leta samostojno in tudi v sodelovanju z inšpekcijskimi službami. Kazni ostajajo nespremenjene, in sicer se gibljejo med 400 evrov in 1200 evrov.

Prim. Erik Vrabič, dr. med, predstojnik oddelka za plastično in rekonstruktivno kirurgijo UKC Maribor, pa pravi, da v zadnjih letih opažajo zmanjšano število resnih poškodb, ki jih zdravijo na njihovem oddelku. Lani niso imeli nobene, čeprav so po navadi najbolj na udaru roke in koža. Težja je poškodba, hujše so posledice, dodaja, zato so lahko tudi trajne in predstavljajo večjo ali manjšo stopnjo invalidnosti.

hipno-diploma, hipnoza

Njena.si

Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo

Trije primeri slabe prakse

Gabrijel Toplak
Erik Vrabič, Darko Lamot in tiskovni predstavnik PU Maribor Miran Šadl so še enkrat več poudarili, da je potebno previdno uporabljati pirotehnične izdelke.

V sezoni 2014/2015 so mariborski policisti obravnavali 20 kršitev zakona o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih.

Izpostavimo primer, ko je v Šentilju občan poskušal ponovno prižgati preostanke nezgorele ognjemetne baterije, ki se niso sprožile, zaradi česar je prišlo do hude poškodbe roke.

Na območju Maribora je nek občan prižgal ognjemetno baterijo, kupljeno v eni od mariborskih trgovin. Baterijo je takoj po prižigu razneslo, eden od izstrelkov pa mu je priletel v oko. Utrpel je hudo telesno poškodbo.

Pokanje pa si bo zapomnil tudi 14-letnik. Petardo mu je razneslo v roki, zaradi poka pa mu je počil bobnič, opekel pa si je tudi prst na roki.