Odkar sta se leta 2008 in 2013 upokojili zadnji pediatrinji, imajo v idrijskem zdravstvenem domu velike težave z zagotavljanjem otroškega zdravnika. Ambulanta za najmlajše je sicer odprta vsak dan, vendar jim je to doslej uspevalo le ob pomoči preostalih zdravnikov družinske medicine ter upokojenih nekdanjih sodelavk.
Direktorica Zdravstvenega doma Idrija Urška Močnik ne ve povedati, koliko časa jim bo še uspelo zagotavljati takšno organizacijo dela. Potrpeti bo treba vsaj še naslednji dve leti, ko se bo s specializacije vrnil prvi zdravnik, ki pa sicer ne bo zavezan temu, da službo izbere v Idriji.
Trenutno pomanjkanje je posledica sprememb sistema iz leta 2000.
Otroke že vozijo drugam
Dogaja se, da nekateri starši ob velikem negodovanju svoje otroke raje kot v Idrijo vozijo v sosednja Logatec in Tolmin. Direktorica upa, da bo tako Idriji kot drugim slovenskim krajem, kjer se prav tako soočajo o pomanjkanjem zdravnikov, pomagala država.
»Menim, da je to pomanjkanje trenutno posledica sistema, ki je po letu 2000 zašel v smer, da bi pediatri ostali bolj ali manj v bolnišnicah, otroke pa bi na primarni ravni zdravili splošni zdravniki. To ni bila dobra rešitev,« je poudarila Močnikova.
Sicer pa se v idrijskem zdravstvenem domu lahko pohvalijo, da so letos za investicije namenili kar pol milijona evrov. Od tega je bilo 320.000 evrov namenjenih za prvo fazo energetske sanacije stavbe, ki še poteka. Urejajo prezračevanje, strope in osvetlitev zdravstvenega doma. Doslej so že prenovili avlo, uredili nov prostor za informacije in patronažo ter obnovili ginekološko ambulanto.