Včeraj je potekala seja sveta za nacionalno varnost. Zbrali so se vsi, ki jim je mar za varnost slovenskih državljanov in državljank. Zanimivo, na seji med krompirjevimi počitnicami ni bilo tistega, ki pridiga o zavarovanju naših meja, o tem, da smo za to že zamudili zadnji vlak, tistega, ki je ves čas pozival k aktivaciji vojske na mejah. Je pa Janez Ivan Janša uspel napisati pismo, ki smrdi po ponovnem poskusu razdelitve Slovencev.
VSE POD KONTROLO
Kot je včeraj po seji varnostnega sveta dejal premier Cerar, pozorno opazujejo, ali se zaveze z nedeljskega mini vrha EU izpolnjujejo. Če bi ugotovili, da temu ni tako, bi Slovenija zaostrila ukrepe na meji z vsemi potrebnimi sredstvi in možnostmi. Takoj ko bo vlada sprejela oceno, da je to potrebno, "smo pripravljeni že danes postaviti ograjo" na meji s Hrvaško za obvladovanje toka migrantov, je napovedal premier. S tem se je odzval tudi na napovedi avstrijske notranje ministrice Johanne Mikl-Leitner, ki je napovedala postavitev ograje na avstrijsko-slovenski meji. Tak morebiten scenarij je po besedah Cerarja pripravljen že dolgo. Predsednik vlade si sicer "kot Evropejec" tega ne želi, a bo država vanj prisiljena, če se zaveze ne bodo v zadostni meri uresničevale.
ZA SEJO MED POČITNICAMI NI ČASA
Se pa seje sveta za nacionalno varnost ni udeležil predsednik SDS Janez Janša. Med krompirjevimi počitnicami je imel čas le za pismo, polno očitkov vladi, in po Cerarjevem mnenju na ta način spet poskusil nabrati nekaj političnih točk in razdeliti državljane. Premier "te poskuse delitve" zavrača, ker da so nedržavotvorni.
URADNO JE UŽALJEN
Uradno se Janša seje ni udeležil, ker so na dosedanjih sejah več njegovih predlogov preslišali ali zavrnili, zdaj pa jih povzemajo, pravi. Prav tako so predstavniki vlade v javnosti zanikali nekatere informacije s sej, kar postavlja pod vprašaj kredibilnost visokih državnih funkcionarjev in dvom o verodostojnosti institucij izvršilne oblasti, meni Janša. Predsednik SDS je vladi tudi očital, da smo »ozek vrat steklenice na poti imigrantskega vala postali zato, ker smo zamudili s pravočasnimi ukrepi«. V pismu je še ocenil, da so razmere ob begunskem valu sicer resne, »vendar je bila država v svoji zgodovini kos že mnogo hujšim izzivom". Janša si je privoščil celo primerjavo beguncev s tanki, v katerih so leta 1991 nepovabljeni obiskovalci prehajali našo mejo. Primerjava begunske krize z agresijo na Slovenijo leta 1991 se zdi Cerarju neprimerna in neprimerljiva.
JANŠA NABIRA POLITIČNE TOČKE
Cerar je na novinarski konferenci po seji sveta za nacionalno varnost odgovoril, da Janša v pismu našteva predloge, ki so jih že slišali in jih v večini že zdavnaj upoštevali, nekatere so tudi že izvedli, zato je to "trkanje na odprta vrata". Vsebino pisma pa vidi kot "poskus delitve Slovencev v času, ki je za nas usodnega pomena, ko moramo delovati skupaj". "Vsak, ki želi dobro Sloveniji, mora delovati skupaj z drugimi," je bil odločen predsednik vlade. Spomnil je na vse delavce in prostovoljce, ki nesebično in požrtvovalno na terenu pri oskrbi beguncev delujejo skupaj, zdaj pa se mednje poskuša vnesti razdor, "samo da bi nekdo pridobival politične točke". Zato je politike na vseh ravneh in državljane pozval, naj zaupajo vladi, se z njo povezujejo in iščejo rešitve. Hkrati je še pomiril, da so pripravljeni tudi na najbolj črne scenarije, med drugim tudi na postavitev ograje, če bi se za to odločila Avstrija: »Spremljamo, kaj se dogaja. Smo pripravljeni, tako da že jutri lahko začnemo postavljati ovire z državo Hrvaško, in to takšne, da bo stvar bolj obvladljiva.«