Slovenija

Kako slovenska policija ugotavlja identiteto migrantov?

STA
27. 10. 2015, 15.15
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

Ob prihodih beguncev v Slovenijo policisti z vsakim tujcem izvedejo postopek ugotavljanja identitete. Ta predvideva, da razen v izjemnih primerih, policisti v evidenco vnesejo podatke o posamezniku, jih fotografirajo, starejšim od 16 let pa preslikajo tudi prstni odtis. Tujcem nato izdajo odločbo, s katero jim dovolijo zadrževanje v Sloveniji.

STA

Če ima posameznik pri vstopu v Slovenijo pri sebi dokument, policija podatke z dokumenta vnese v računalniško evidenco. Če oseba dokumenta nima, policisti v sistem registracije vnesejo podatke, ki jih oseba pove, so registracijski postopek ob prihodih beguncev v Slovenijo pojasnili na Generalni policijski upravi (GPU).

Policija lahko v določenih izjemnih primerih, denimo v primerih izjemno velikega števila oseb, izvede poenostavljen postopek registracije, v katerem podatke o osebah zbira ročno in se ti naknadno vnesejo v računalniški sistem registracije, in sicer brez fotografije in prstnih odtisov.

hipno-diploma, hipnoza

Njena.si

Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo

Koliko točno je takšnih primerov, ko so v sistem registracije vneseni podatki brez fotografij in prstnih odtisov, na GPU še nimajo zbranih točnih podatkov.

Na podlagi zakona o tujcih jim ob koncu registracijskega postopka nato izdajo t. i. odločbo o dovolitvi zadrževanja. Odločba je časovno omejena na šest mesecev, a jo je možno štirikrat podaljšati.

Kot še pojasnjujejo na GPU, slovenska policija z Avstrijo in Madžarsko sistematično izmenjuje statistične podatke o številu in lokacijah ilegalnih migrantov v Sloveniji.