Slovenija

Kdo se v Sloveniji dela norca iz bolnih?

Sašo Avramović
26. 10. 2015, 06.45
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

Magdalena Hodnik. ki že dlje časa trpi za revmo, je zgrožena nad našim zdravstvom, predvsem nad zelo dolgimi čakalnimi dobami. Že letošnjega 14. januarja se je naročila na pregled, predvideni datum, ko naj bi jo pregledali, pa je 8. 9. 2016. Čakati bi tako morala skoraj 21 mesecev.

Sašo Avramovič

Razmere v slovenskem zdravstvu so vse prej kot dobre, kaj šele odlične. Najbolj izstopata področji čakalnih dob in čakalnega časa. Čakalne dobe za prvi pregled so še vedno najdaljše na področju revmatologije, kjer se je povprečna čakalna doba v zadnjih letih zelo povečala.

Arhiv Svet24

»Najhujše bolečine imam ponoči«

Mnogo je pacientov, ki se pritožujejo, da morajo čakati predolgo, med njimi je tudi 53-letna Magdalena Hodnik iz Celja. »Najhujše bolečine imam ponoči. Čez dan je malo bolje, ampak potem spet vse po starem. Ne vem, kako dolgo bom še zdržala,« opisuje sogovornica, ki že dlje časa trpi za revmo. Ima občutek suhih oči, otekline v sklepih (prstih na roki), neznanske bolečine pa občuti v križu, hrbtenici in kolku. Težave se pojavljajo že vse od leta 2008. Ker bi že takrat na pregled čakala zelo dolgo, se je odločila za samoplačniško ambulanto v Laškem, kjer jo je sprejel ortoped.

Na podlagi izvidov jo je nato osebna zdravnica napotila na magnetno resonanco. A pri tem se je ustavilo, težave so se nadaljevale. Pozneje je zamenjala osebnega zdravnika, ki jo je nato napotil še k drugemu zdravniku (neplačniško), na podlagi izvidov pa so ji predpisali terapije.

A stanje se ni izboljšalo, temveč so se bolečine le stopnjevale, čeprav je vse do letos obiskala že kar nekaj zdravnikov. Letošnjega 14. januarja je bila v revmatološki ambulanti v Splošni bolnišnici Celje, kjer se je znova naročila na pregled pri specialistu interne medicine in obenem specialistu revmatologije.

Čakati bi morala skoraj 21 mesecev

Sašo Avramovič

V revmatološki ambulanti je prejela list, na katerem je zapisano, da je predvideni datum pregleda 8. 9. 2016. Čakati bi tako morala skoraj 21 mesecev, lahko tudi več, glede na to, da gre za predvideni datum.

 »Potem sem vprašala, ali obstaja kakšna možnost, da bi prišla prej na vrsto. Povedala sem jim, da so bolečine prehude, a oni mi ne verjamejo. Dejali so mi, da obstaja druga možnost, in sicer ta, da se odpravim v Dobrno ali v Laško, kjer ima ta isti specialist interne medicine in obenem specialist revmatologije zasebni ambulanti. Nato sem le klicala v ambulanto v Laško, kjer mi je gospa dejala, da me lahko naroči in bom na vrsto prišla v približno 14 dneh, plačati pa je treba približno 70 evrov. A potem se za to nisem odločila, ker se mi zdi dobesedno noro, da bi morala še to plačati,« meni in ostro dodaja: »Kdo se dela norca iz bolnih? V dveh zasebnih ambulantah je doktor sposoben pregledati ljudi v nekaj dneh, a v tretji, ki ni samoplačniška, je čakalna doba presežena za toliko časa?!« 

Magdalena bi se sicer lahko odpravila na pregled tudi v druge slovenske bolnišnice, a je dejala, da je povprašala pri kar nekaj od teh in je najkrajša čakalna doba za pregled deset mesecev.

Arhiv Svet24

Specialiste iščejo tudi v tujini

V bolnišnici Celje so potarnali, da je področje revmatologije v slovenskem zdravstvenem prostoru močno kadrovsko podhranjeno, zato so čakalne dobe na obravnavo v revmatoloških ambulantah povsod zelo dolge. Pri njih je zaposlen le en specialist s področja revmatologije (že prej omenjeni). »Naša bolnišnica vseskozi aktivno išče specialiste s tega področja, tako v Sloveniji kot v tujini, vendar naša prizadevanja doslej niso bila uspešna

Na celjski območni enoti ZZZS so dejali, da sami že izvajajo nadzor nad vodenjem čakalnega seznama za dejavnosti revmatologije v bolnišnici Celje, in pričakujejo, da bodo z njim zaključili v kratkem. Zastopnica pacientovih pravic Olga Petrak pa pravi, da so čakalne dobe za revmatologe v javnih zavodih nerazumno dolge, in svetuje: »V primerih takšnih (dolgih) čakalnih dob se lahko pacienti obrnejo na Nacionalno kontaktno točko na ZZZS za ureditev pregleda v tujini.« Več informacij je dostopnih na strani www.nkt-z.si.

Sašo Avramovič