Po besedah Mlakarjeve so se na sestanku dogovorili, da se bodo standardi in normativi, ki so jih v zdravstveni in babiški negi pripravili skozi leta in so zbrani v modri knjižici, priznali za strokovna izhodišča in merila za pripravo kadrovskih načrtov za prihodnje leto.
Poleg tega bodo skupaj z ministrstvom novembra začeli pilotni projekt uveljavljanja standardov in normativov na osnovi kategorizacije bolnikov, ki jo je sprejel zdravstveni svet. Pilotni projekt se bo izvajal na intenzivnih oddelkih po vseh zdravstvenih zavodih po državi, pa je po sestanku pojasnila Kolar Celarčev, ki dodaja, da je poleg pripravljenih standardov in normativov treba upoštevati tudi povprečno zasedenost postelj. Zato so sprememb lotili postopoma in s pilotnim projektom, saj je zdravstveni sistem izjemno občutljiv. Hkrati se bodo tudi lotili priprave optimalne mreže intenzivnih terapij v državi, na podlagi česar bodo lahko začeli tudi dolgoročno načrtovati vse zdravstvene profile za prihodnjih 10 ali 15 let.
Zaposlenim naj se izplačajo nadure
Prve ugotovitve s pilotnega projekta bodo po besedah Kolar Celarčeve znane pozno spomladi prihodnje leto, saj želijo do konca julija projekt tudi zaključiti. Koliko novih ljudi bodo prihodnje leto zaposlili v zdravstveni negi, ministrica ne želi napovedovati. Poudarja pa, da mora vsako vodstvo zelo odgovorno in premišljeno načrtovati in kadrovati, da bo zaposlenih dovolj ljudi. Ministrica bo tudi ponovno pozvala vodstva zdravstvenih zavodov in njihove svete, naj zaposlenim v zdravstveni negi izplačajo nadure.
Sindikat delavcev v zdravstveni negi Slovenije bo po besedah Mlakarjeve v četrtek vseeno izvedel sejo republiškega odbora, a glede na danes dogovorjeno očitno ne bo stavke, ki so jo napovedovali.
Poleg tega so se na današnjem sestanku dogovorili, da bodo ustanovili delovno skupino, ki bo reševala problem kompetenc srednjih medicinskih sester. Te sestre namreč glede na izobrazbo ne zadovoljujejo pogojev za opravljanje poklica medicinskih sester po evropski direktivi.