Minister de Maiziere je v pogovoru za Stuttgarter Nachrichten večkrat posvaril, da obstajajo meje, do katerih Nemčija še lahko gre pri sprejemu beguncev, saj jih v državo že nekaj časa prihaja na tisoče vsak dan. Kot je opozoril, je treba zato poiskati druge rešitve na ravni EU.
Zakaj jih ne bi vrnili na Madžarsko in v Grčijo? Tam po mnenju de Maiziera vladajo nehumane razmere, medtem ko bi v Slovenijo in na Hrvaškem za migrante ustrezno poskrbeli.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Po mnenju nemškega notranjega ministra Dublinska uredba ne deluje. Po uredbi je za obravnavanje prošnje za azil primarno odgovorna država, kjer je prosilec za azil stopil v EU. In če se medtem migrant preseli, ga lahko država vrne v prvo državo. V primeru migrantov na t.i. balkanski poti sta to Grčija in kot naslednja Madžarska, sledita pa Hrvaška in Slovenija.
De Maiziere opozarja na še en zaskrbljujoči trend. Begunci so do nedavnega brez oporekanj sprejeli namestitve po različnih delih Nemčije. V zadnjem času pa se nekateri upirajo odločitvam in sami odhajajo, kamor si želijo. Po mnenju nemškega notranjega ministra je to nesprejemljivo, saj si prosilci za azil ne morejo sami izbirati kraja začasnega prebivanja.
Še posebej pa de Maiziera motijo prišleki iz Balkana, predvsem Albanci, pa tudi Afganistanci iz relativno varnih delov v Kabulu in okolici. »Moramo jim reči: ne morete dobiti azila samo zato, ker vam niso všeč razmere v vaši državi,« je dejal minister in dodal, da bodo nemške oblasti storile vse, da bodo tovrstne migrante vrnile v njihovo domovino.