Slovenija

VIDEO: Jedro shoda proti beguncem tvorili skrajneži

Luka Tetičkovič
29. 9. 2015, 17.40
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

Na shodu proti beguncem z imenom Slovenija zavaruj meje so pobudo prevzele skrajno desne grupacije z elementi navijaških skupin. Prišlo je tudi do provokacij predstavnikov manjšin, vendar se niso razvile v incident.

Matjaž Rušt

LT

»V splošnem lahko rečem, da je bilo vzdušje precej tesnobno, napeto. Vseprisoten se mi je zdel neki strah. Nobenih harmonik, nobenega humorja, vse zelo resno,« je potek shoda na družbenem omrežju Facebook opisal sodelavec Radia Študent Jernej Kaluža. Petkov shod Slovenija zavaruj meje je sicer potekal vzporedno s shodom v podporo beguncem in odprtju mej, vendar se udeleženci obeh shodov niso srečali.

Pripadnike manjšin razumeli kot provokacijo

»Policisti so posredovali v dogodku na Wolfovi ulici, v katerem je bil udeležen državljan Nigerije, slednji se je nato v postopku s policisti nedostojno vedel in kršil javni red in mir, zaradi česar so mu policisti izdali plačilni nalog,« so nam glede manjšega incidenta med omenjenim shodom sporočili iz Policijske uprave Ljubljana (PU LJ). Ozadje dogodka s temnopoltim posameznikom smo videli na lastne oči. Možakar se je namreč nič hudega sluteč sprehajal skozi središče Ljubljane, nakar mu je nekaj udeležencev shoda z glave snelo kapo in ga zasmehovalo. Dogodek ga je razburil, zato je začel glasno vzklikati v angleškem jeziku. Policisti so presodili, da se vede nedostojno, in naj bi mu izrekli globo.

V nepovezanem dogodku sta skozi jedro shoda, ko je bil na Prešernovem trgu, paradirala dva pripadnika romske skupnosti in nase glasno opozarjala. Udeleženci so ju sprva le nemo gledali, nato pa se začeli medsebojno bodriti s skandiranjem »hu, hu, hu«. Posameznika sta Prešernov trg tedaj že zapustila, do incidenta ni prišlo.

Matjaž Rušt

hipno-diploma, hipnoza

Njena.si

Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo

Kot provokatorje razumeli tudi novinarje

Nemalo težav s komuniciranjem z udeleženci so imeli tudi novinarji, ki so jih po mnenju Kaluže radikalnejši udeleženci razumeli kot provokatorje: »Površna analiza bi bila, da gre za zelo hierarhično organizirane skupine, s strogimi postopki priključevanja, ki temeljijo na iniciacijskih postopkih, pridobivanju zaupanja, in da je to edini način, da lahko pride do resne komunikacije.«

Niso si bili enotni glede sloganov

Kaluža ob tem opozarja, da shod ni bil homogen in da so ga po vsej verjetnosti le v jedru sestavljale manjše grupacije posameznikov, ki so prišle iz vrst radikalno desnih skupin. »Zanimivo je, kakšne težave so imeli s skupnim vzklikanjem sloganov in z neko koordinacijo celote (zdelo se mi je prisotno tudi nezaupanje med skupinami, mogoče deloma tudi zaradi razmerja Maribor–Ljubljana), po shodu pa so se hitro razpršili.«

Matjaž Rušt

Policija obravnava domnevni napad

»Nekaj pred 20. uro je do policistov pristopil oškodovanec (ki ni bil udeleženec shoda), ki naj bi ga udaril neznanec. Glede okoliščin dogodka bodo policisti še zbirali obvestila,« so nam na naša vprašanja glede incidentov sporočili iz PU LJ in dodali, da so shod dodatno varovali s pripadniki posebne policijske enote.