Slovenija

Vlada o proračunu in jesenski makroekonomski napovedi

STA/M.J.
20. 9. 2015, 08.09
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

Vlada bo na današnji seji med drugim obravnavala predloga proračunov za 2016 in 2017 in ju zelo verjetno tudi potrdila. Seznanila se bo tudi z jesensko makroekonomsko napovedjo Umarja, ki jo bo ta nato podrobneje predstavil v ponedeljek. Seja vlade bi morala biti že v petek, a jo je ta zaradi begunske krize prestavila na danes.

STA

Vlada mora predloga proračunov za 2016 in 2017 v DZ poslati do 1. oktobra. Izhodišča zanju je pripravila sredi junija, ko je določila, da bo zgornja meja odhodkov prihodnje leto znašala 9,272 milijarde evrov, leta 2017 pa 9,115 milijarde evrov. Porabo bo treba v primerjavi s tekočim letom prihodnje leto zmanjšati za 675 milijonov evrov, leto pozneje pa še za dodatnih 157 milijonov evrov. Razrez proračunskih odhodkov je nato vlada potrdila na maratonski seji konec julija.

Ministrska ekipa se bo v okviru priprave proračunskih dokumentov seznanila tudi z jesensko gospodarsko napovedjo Urada RS za makroekonomske analize in razvoj (Umar). Ta je v spomladanski oceni za letos napovedal 2,4-odstotno gospodarsko rast.

hipno-diploma, hipnoza

Zanimivosti

Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!

Najnovejši podatki nakazujejo, da bo rast krepkejša, kar pa v državi po kriznih letih krepi pričakovanje, da bo vlada popustila varčevalni primež. Prav to je eden največjih izzivov letošnje proračunske jeseni.

Vlada bo imela na mizi tudi predlog strategije pametne specializacije. Večmesečno usklajevanje dokumenta, ki je ena od podlag za črpanje evropskih sredstev v obdobju 2014-2020 in je usmerjena v trajnostne tehnologije ter storitve za zdravo življenje, se tako zaključuje. Konceptu je zeleno luč neformalno prižgala tudi Evropska komisija.

Ministrski zbor naj bi med drugim odločal še o predlog novele zakona o davku na dodano vrednost (DDV), ki bo uvoznikom prinesel razbremenitve pri plačevanju DDV. V njem pa se določa tudi, da od sredine leta 2013 zvišani obe stopnji DDV, splošna (z 20 na 22 odstotkov) in znižana (z 8,5 na 9,5 odstotka), z novim letom postaneta stalnica.