28 organizacij, med katerimi so Amnesty International Slovenije, Greenpeace Slovenije, Humanitarno društvo Adra, Slovenska karitas, Mirovni inštitut, Rdeči križ Slovenije, Zveza prijateljev mladine, poziva pristojne v EU, naj zagotovijo več varnih in zakonitih poti v države unije ter s tem preprečijo smrti in trpljenje na poti v EU. Povečajo naj število ponujenih mest za preselitve in omogočijo združevanje družin.
Nov predlog za premestitev beguncev, ki ga je v sredo prestavila Evropska komisija, je po mnenju nevladnih organizacij korak naprej v zaščiti beguncev, ne predstavlja pa rešitve niti kratkoročno niti na daljši rok.
Pozivajo k bistvenemu povečanju finančne, tehnične in operativne podpore mejnim državam EU za sprejem prosilcev za azil ter procesiranje prošenj za azil.
Zavzemajo se tudi za svobodno gibanje beguncev v EU. "Spremenite zakonodajo EU, ki omejuje svobodo gibanja beguncev z mednarodno zaščito znotraj EU. Uzakonite sistem medsebojnega priznavanja pozitivnih odločitev o podelitvi mednarodne zaščite."
Nevladne organizacije nasprotujejo oblikovanju seznama t. i. varnih držav. Po njihovem mnenju je ugotavljanje upravičenosti do mednarodne zaščite postopek, ki temelji na posameznikovih okoliščinah, in nobena država ne more biti označena kot "varna" na splošno.
Pozivajo tudi k vzdrževanju zmogljivosti za iskanje in reševanje na glavnih migracijskih poteh v EU v skladu s pričakovanimi prihodi. "Dokler se prihodi čez Sredozemsko morje nadaljujejo v tako velikih številkah, EU ne sme zmanjšati števila ladij in helikopterjev ter jih mora zadrževati čim bližje libijski obali, da lahko pravočasno pomaga beguncem in migrantom na morju," pišejo v pismu.
EU mora povečati tudi humanitarno pomoč na kriznih območjih zunaj EU, saj so humanitarni programi ZN resno finančno podhranjeni.
"Evropa te krize ne more ignorirati in ne sme obračati hrbta njenim tragičnim posledicam," v pismu še opozarja koordinacija nevladnih in humanitarnih organizacij.