Slovenija

Slovenija pri pobiranju DDV uspešnejša od povprečja EU

STA
5. 9. 2015, 09.42
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Pobiranje prihodkov od davka na dodano vrednost (DDV) v EU se leta 2013 ni znatno izboljšalo. Evropska komisija ocenjuje, da DDV vrzel, ki predstavlja razliko med pričakovanimi prihodki z naslova DDV in dejansko zbranim denarjem, v EU znaša 168 milijard evrov. To pomeni 15,2-odstotno izgubo, Sloveniji pa gre bolje od povprečja.

Arhiv Svet24

Izguba DDV prihodkov nastopi zaradi goljufij in utaje, izogibanja davkom, stečajev, plačilne nesposobnosti in napačnega izračuna v državah članicah, pojasnjujejo v komisiji.

Podatki za Slovenijo kažejo na DDV vrzel v višini 186 milijonov evrov, kar predstavlja 5,8-odstotno izgubo. Slovenija je v primerjavi z letom 2012, ko je bila izguba ocenjena na 9,1 odstotka, pobiranje davka torej izboljšala.

To je po navedbah komisije predvsem posledica povečanja davčnih prihodkov za 5,4 odstotka, na eni strani zaradi povečanja stopenj davka, na drugi strani pa tudi zaradi bolj učinkovitega pobiranja. Od leta 2009 se je DDV vrzel Slovenije več kot prepolovila.

stroski, nasveti, finance, zavarovanje, generali, nalozbe

Zanimivosti

Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem

Komisija sicer izpostavlja, da je gospodarstvo članic EU v letu 2013 večinoma stagniralo, nominalna končna potrošnja pa se je okrepila za skromnega 0,6 odstotka. Obveznosti za plačilo DDV so se povečale za okoli 1,2 odstotka, medtem ko so se pobrani prihodki iz tega naslova okrepili za 1,1 odstotka.

S tem se je DDV vrzel zvišala za okoli 2,8 milijarde evrov, izguba pa je s tem ostala pri 15,2 odstotka.

Najnižjo DDV vrzel so sicer pri okoli štirih odstotkih beležile Finska, Nizozemska in Švedska, največjo pa Romunija, nekaj nad 41 odstotki. DDV vrzel je znižalo 15 članic, največji napredek pa so beležile Latvija, Malta in Slovaška.

Leta 2013 je najnižja splošna stopnja DDV veljala v Luksemburgu (15 odstotkov), najvišjo pa je imela Madžarska (27 odstotkov).

Zanimivosti

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja

LEČA
Leča

Stročnica, ki bogati jedilnike in odpravlja slabokrvnost