Kot je v zgodnjih jutranjih urah potrdil avstrijski kancler Werner Faymann, je z odločitvijo, ki sta jo sprejela z nemško kanclerko Angelo Merkel, seznanil madžarskega premierja Viktorja Orbana. Botrovale naj bi ji "trenutne izredne razmere na madžarski meji".
Madžarska je dala na razpolago za prevoz beguncev približno 100 avtobusov, od katerih so prvi v jutranjih urah dosegli mejni prehod Hegyeshalom/Nickelsdorf med Madžarsko in Avstrijo. Vsega skupaj jih je v zadnjih urah prispelo že med 2500 in 3000, je sporočila avstrijska policija. Številni bodo nadaljevali pot proti Nemčiji.
Pričakali so jih predstavniki varnostnih sil in Rdečega križa. V Nickelsdorfu so za prišleke pripravili približno 600 postelj, pri zagotavljanju hrane in zdravstvene oskrbe pa so mobilizirali tudi sosednje dežele.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Po poročanju madžarske tiskovne agencije MTI so prvi begunci izstopili iz avtobusov pred mejo z Avstrijo in se peš odpravili prek mejnega prehoda, kjer so jih Avstrijci pričakali s transparenti, na katerih so bili izrazi dobrodošlice, in hrano.
V petek se je vsega skupaj okrog 1200 beguncev peš odpravili z železniške postaje Keleti v Budimpešti proti meji z Avstrijo; želena destinacija številnih je Nemčija, kamor so že v preteklih dneh želeli priti z rednimi linijami vlakov. Madžarske oblasti so jim v začetku tedna to sprva omogočile, nato pa postajo zanje zaprle. V četrtek so jih zatem z vlaki več sto prepeljali v azilne centre, kamor pa jih večna noče. Zavračajo namreč registracijo na Madžarskem, ker se bojijo, da bi tem primeru morali tam tudi ostati.
Ko so po begunce, ki so bili peš na poti proti Avstriji, prišli avtobusi, so bili ti sprva nejeverni in so zahtevali, da z njimi potujejo tudi novinarji in aktivisti.
Madžarska je trenutno v središču begunske krize v Evropi, saj poskuša na tisoče beguncev, ki potujejo prek Grčije in Srbije, prek njenih meja doseči Zahodno Evropo, predvsem Nemčijo. Ta pred dnevi za sirske državljane prekinila izvajanje dublinske uredbe, v skladu s katero mora prosilce za azil obravnavati tista država članica EU, v kateri so vstopili v unijo.