Novomeški tisočak je po Štukljevih besedah primerljiv s cenami v Mariboru, Novi Gorici, na Ptuju in najbrž še kje, medtem ko je strošek osnovnega pogreba v Ljubljani res precej nižji (približno 600 evrov). Stroški konkretnega novomeškega pogreba so bili torej veliki zato, ker so svojci naročili storitve, ki niso v osnovni ponudbi. Gre za izvajanje glasbe, pevce, sveče, križ, poslovitev od pokojnika pred upepelitvijo, objava osmrtnice itd.
Presenečeni nad ceno
Eden od očitkov se je tudi glasil, da svojci pri naročanju pogreba niso dobili predračuna, saj da računalniški sistem Komunale tega ne omogoča. »Predračun je možno dobiti kadarkoli. Res je, da uslužbenec posamezne elemente pogreba vnaša v obrazec, ki ne omogoča izpisa končne cene, a če želijo svojci predračun, lahko izdela tudi delovni nalog, kjer so vidni vsi zneski,« pojasnjuje Štukelj in nadaljuje: »Občutek imam, da gre le za način, kako naknadno znižati strošek pogreba. Eden od očitkov, ki ga v svojem 30-letnem delu še nisem slišal, je bil, zakaj smo zaračunali krsto za upepelitev, češ da krsto vzamemo nazaj. To ni možno, brez krste upepelitev ni možna!«
Štukelj opozarja tudi na podatek, da upepelitev v Ljubljani stane 81 evrov: »Mi smo za konkreten pogreb od Žal dobili račun za 279 evrov in toliko, brez centa pribitka, smo svojcem tudi zaračunali. Račun bi lahko bil nekoliko nižji, a so svojci v konkretnem primeru naročili izredno upepelitev, se pravi upepelitev na točno določen dan.«
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Ureditev groba trikrat
Očitek je letel tudi na drag pogrebni obred, ki je v omenjenem primeru stal 318 evrov, medtem ko to v Ljubljani opravijo že za 137 evrov. Kot pojasnjuje Štukelj, je cena odvisna od števila pogrebcev, kraja in dolžine trajanja obreda (za civilni pogreb zaračunajo dve uri, za cerkvenega, ki traja dlje časa, pa tri). V konkretnem primeru je šlo za cerkveni pogreb izven Novega mesta s petimi pogrebci.
Pri računu bodejo v oči tudi tri postavke za urejanje groba, in sicer predpriprava, izkop in urejanje. Skupaj je to naneslo 175 evrov. »Morda druga podjetja tega nimajo formuliranega na tak način, skoraj zagotovo pa to zaračunavajo v neki drugi obliki. Predpriprava groba pomeni ureditev pasovnega temelja za spomenik in prispevek za nov grob. To zaračunamo le pri prvi uporabi groba. Pri izkopu so zadeve jasne, ureditev groba pa pomeni, da se po pogrebu odstrani cvetje, dodatno nasuje zemlja, posujejo poti in podobno,« pojasnjuje Štukelj.
Povprečno 833 evrov
Računsko sodišče je lani v svoji reviziji ugotovilo, da povprečen strošek osnovnega pogreba v Sloveniji znaša 833 evrov, kar je dobrih dvesto evrov manj od osnovnega žarnega pogreba na novomeških pokopališčih. Največ navržeta dva prevoza v Ljubljano (prvič pokojnika odpeljejo, drugič gredo iskat žaro). Na kilometer zaračunajo 77 centov, kar skupaj nanese 244 evrov. Druga najvišja postavka je račun za upepelitev, ki ga izstavijo Žale in znaša 233 evrov oz. nekaj več, če gre za izredno upepelitev. Za štiri pogrebce na civilnem pogrebu v Novem mestu zaračunajo 170 evrov, za pripravo, izkop in urejanje groba pa 175 evrov. Material za upepelitev (krsta, vreča in talar) stane 140 evrov. Ostanejo še stroški urejanja dokumentacije in potrdil, prevzem pokojnika, dezinfekcija, uporaba hladilnice in podobno.
»Kakih posebnih primerjav nismo delali, a kakor slišim in po lastnih izkušnjah, so zneski podobni. Razlike v osnovnih storitvah so morda sto ali dvesto evrov. Imamo pa v Novem mestu eno najcenejših najemnin grobov v Sloveniji. Tega ni nihče poudaril,« pravi Štukelj.
In zakaj je osnovni pogreb pri novomeški Komunali za 200 evrov dražji od slovenskega povprečja? »Eden od razlogov je zagotovo prevoz v Ljubljano. Natančen odgovor bi lahko dal, če bi videl opis storitev, ki jih je upoštevalo računsko sodišče. Prva ureditev groba po 14 dneh v to najbrž ni bila zajeta.«