Slovenija

Panika zaradi kitajskega gospodarstva

STA
24. 8. 2015, 15.49
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Zaskrbljenost glede kitajskega gospodarstva je na svetovnih borzah povzročila pravo paniko. V Evropi in ZDA tečaji delnic izgubljajo do sedem odstotkov, ceni se tudi nafta, ki je dosegla najnižjo vrednost v več kot šestih letih. Vlagatelji ne zaupajo vladi, da bo sposobna spodbuditi rast kitajskega gospodarstva. Evro se medtem krepi.

Reuters

Osrednji indeks pariške borze CAC 40 je okoli 15.30 izgubil 6,95 odstotka, frankfurtski DAX je bil 5,52 odstotka pod izhodiščem, londonski FTSE 100 pa je zdrsnil za 5,36 odstotka. Podobno velike padce beležijo v Avstriji, Švici, Belgiji, na Nizozemskem in v Italiji.

Panika vlada tudi na newyorških borzah. Industrijski indeks Dow Jones je v prvih desetih minutah trgovanja izgubil 5,14 odstotka, tehnološki indeks Nasdaq je 5,58 odstotka pod izhodiščem, širši indeks Standard & Poor's 500 pa je šel navzdol za 4,47 odstotka.

Cene nafte so danes zdrsnile na najnižjo raven v šestih letih in pol. Teksaška lahka nafta, ki jo bodo dobavili oktobra, se je znižala na 38,69 dolarja za 159-litrski sod, kar je najmanj po februarju 2009, cena severnomorske nafte brent z oktobrskim dobavnim rokom pa se je znižala na 43,28 dolarja za sod, kar je najmanj od sredine marca 2009.

Evro se medtem krepi. Na frankfurtski borzi je vreden 1,1669 dolarja, kar je 2,58 odstotka več kot v petek.

Delnice se cenijo zaradi zaskrbljenosti glede upočasnitve rasti kitajskega gospodarstva in negotovosti glede ukrepanja oblasti v Pekingu. Te so letos že sprejele več ukrepov, vključno z večkratnim znižanjem obrestnih mer, ta mesec pa tudi s presenetljivimi devalvacijami juana.

Vse bolj kaže, da vlagatelji ne zaupajo vladi, da je sposobna spodbuditi rast drugega največjega nacionalnega gospodarstva na svetu. "Prodal sem večino kitajskih delnic, namesto tega nameravam investirati v podjetja v tujini," je dejal vlagatelj iz Pekinga Mason Zhao.

Šanghajski osrednji indeks je danes zdrsnil za 8,49 odstotka na 3209,91 točke, kar je največji enodnevni padec po 27. februarju 2007. Prejšnji teden je indeks izgubil 11 odstotkov.

Vlagatelji se bo besedah analitikov bojijo, da bo sledil še večji padec kot julija, ko so tečaji v treh tednih izgubili več kot 30 odstotkov. "Možno je, da bo indeks padel pod najnižjo julijsko vrednost in pod 3000 točk," je dejal finančni analitik iz Šanghaja Ye Tan.

Predsednik gospodarske zbornice EU na Kitajskem Jörg Wuttke je dodal, da so ljudje panični. "Vprašanje pa je, ali bo pretres na borznem trgu oslabil realno gospodarstvo. Ključni problem niso cene delnic, ampak šibka potrošnja, presežne kapacitete in velik dolg podjetniškega sektorja. Težko je razviti tudi storitveni sektor in ustvariti nova delovna mesta," je dejal.

Prodekan ekonomske fakultete univerze v Pekingu Liu Yuanchun je ocenil, da trg najverjetneje ne bo padel na raven iz leta 2007 in 2008, ko je šanghajski osrednji indeks zdrsnil na približno 1000 točk. "Padanje cen delnic nazaj na realno raven je nujen korak in normalni fenomen," je dejal Liu.