Podatke je na sejmu Agra v Gornji Radgoni partnerjem žitne verige, med katerimi pa ni bilo predstavnikov kmetov, predstavila direktorica zbornice Tatjana Zagorc, nanašajo pa se na Žito Ljubljana, Mlinopek Murska Sobota, Mlinotest Ajdovščina, Mlin Katić Velika vas pri Krškem in Mlin Korošec Zabovci pri Ptuju.
Na srečanju je bil tudi minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Dejan Židan, ki je bil leta 2010 pobudnik ustanovitve žitne verige in je prepričan, da bi morala delovati tudi v prihodnje.
Tako odkupovalci kot Zagorčeva so s kakovostjo letošnjega pridelka pšenice zadovoljni, o težavah pri dogovarjanju o odkupnih cenah pa je slednja povedala, da so se trudili premagati to oviro, a jim ni uspelo.
Kot je znano, so kmetje za kakovost A zahtevali 200 evrov za tono, za kakovost B1 185 evrov, za kakovost B2 170 evrov ter za kakovost C oziroma krmno pšenico od 150 do 155 evrov. Mlinarji so ponudili 180, 160, 150 in 140 evrov, ponekod pa so dodali pet evrov pri pšenici prvega razreda oziroma nekateri tudi pri razredu B.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Koliko so za pšenico odkupovalci plačali kmetom, ni znano, kot pozitivno pri žitni verigi pa Zagorčeva ocenjuje pogodbena razmerja med odkupovalci in kmeti, saj je bilo za letošnji pridelek pšenice sklenjenih 3000 pogodb, ki so bile podpisane pred setvijo.
Žito je odkupilo okoli 20.000 ton pšenice in jo še kupuje, Mlinopek pa nekaj več kot 17.000 ton. Direktor Mlinopeka Karel Pojbič je povedal, da so letos odkupili največ pšenice v zadnjih letih, zaradi prostorske stiske pa so morali okoli 2700 ton pšenice kakovosti B2 in C že prodati. Vso pšenico so plačali v 20 dneh, skupaj 2,7 milijona evrov.
V Panviti so po besedah Branka Viraga pridelali okoli 7500 ton pšenice, prav toliko pa so je odkupili od pogodbenih partnerjev. Najvišje kakovosti, razredov A in B1, je bilo 55 odstotkov pšenice.
Več pšenice kot lani je odkupila tudi Kmetijska zadruga Radgona, lani 6200 ton, letos 7000 ton. 70 odstotkov so je prodali domačim mlinarjem, ostalo bodo po besedah direktorja Danila Rihtariča porabili za krmo.
Kot je pojasnil Rihtarič, se glavi pogajalec kmetov v žitni verigi Franc Küčan srečanja ni želel udeležiti, ker se na zadnjem sestanku verige julija v Murski Soboti niso uspeli dogovoriti o odkupnih cenah oziroma pogojih odkupa. Nekateri partnerji v verigi pa si želijo, da bi se jim pridružili tudi trgovci.