Slovenija

Višje sodišče v sporu med Hidrio in Gorenjsko banko pritrdilo banki

STA/J.P.
21. 8. 2015, 16.11
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Višje sodišče v Ljubljani je potrdilo sodbo prvostopenjskega sodišča in zavrnilo tožbo skupine Hidria proti Gorenjski banki glede ničnosti posojila za financiranje menedžerskega prevzema Merkurja. Tako bi Hidria morala Gorenjski banki vrniti deset milijonov evrov, vendar namerava družba izpodbijati tudi to sodbo.

Thinkstock

Kot so za STA povedali v Gorenjski banki, so prejeli sodbo višjega sodišča, ki je zavrnilo trditve Hidrie, da so bili pravni posli navidezni. Tako naj bi bilo v sporu, ki se vleče iz leta 2008, pravnomočno odločeno. Iz sodbe izhaja, da so posli veljavni, kar naj bi pomenilo, da mora Hidria oziroma družba H & R poravnati obveznosti, ki izhajajo iz najetega kredita pri Gorenjski banki.

"Z razsodbo smo zadovoljni. Ves čas smo vztrajali pri tem, da bomo po zakoniti poti dosegli poplačilo svojih terjatev in to nam je s to sodbo tudi uspelo," so poudarili v Gorenjski banki. V korporaciji Hidria pa so medtem izpostavili, da bodo tudi to odločbo izpodbijali z vsemi pravnimi sredstvi.

V Hidrii so prepričani, da sodišče ni upoštevalo vseh pravnih in dejanskih argumentov in tudi ne vseh dokazov, ki so jih predložili pri dokazovanju navideznosti pravnega posla. Kot so poudarili, sodba nima finančnih učinkov na poslovanje Hidrie, saj zaradi nje korporaciji ni potrebno plačati 10,3 milijona evrov, kolikor od nje zahteva Gorenjska banka.

"Prav tako sodba ne vpliva na krovni sporazum o finančnem in poslovnem prestrukturiranju Hidrie, ki ga je korporacija z osmimi partnerskimi bankami podpisala junija in s katerim Hidria dobiva pomembno podlago za dobičkonosno rast korporacije, kar je ključno za nadaljnji razvoj skupine, ki v svojem segmentu prevzema vodilno vlogo v avtomobilski industriji," so za STA sporočili iz Hidrie.

Sporni posel med Hidrio in Gorenjsko banko izhaja iz časa, ko je prvi mož Merkurja Bine Kordež z Merfinom načrtoval menedžerski prevzem nakelskega trgovskega podjetja. Merfinu je takrat pomagala tudi Hidria oziroma njena lastnica, družba H & R s tem, da je založila del potrebnih sredstev za prevzem in najela desetmilijonski kredit pri Gorenjski banki.

Ko se je Merkur znašel v prisilni poravnavi, je Gorenjska banka terjala vračilo denarja, družba H & R pa kredita ni odplačevala. Banka je zato aktivirala svoja zavarovanja, Hidria pa je celoten posel izpodbijala, ker naj bi bi družba H & R na predlog Gorenjske banke in Merfina sklenila le navidezno pogodbo z njima.