Slovenija

Letno oskrbijo več kot 2000 zapuščenih živali

STA/M.J.
9. 8. 2015, 08.25
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Zavetišče za zapuščene živali v Gmajnicah letno sprejme in oskrbi več kot 2000 zapuščenih živali, od odprtja leta 2002 pa so jih oskrbeli več kot 26.000. Največkrat gre za zapuščene mačke, v zadnjih letih jih sprejmejo med 1400 in 1700 letno. Kot je za STA pojasnil vodja zavetišča Marko Oman, se za skrbništvo nad živalmi odloča vse več občanov.

Zavetišče Gmajnice

V zadnjih letih so bili v zavetišču pri oddaji živali zelo uspešni. Od začetka poslovanja zavetišča do danes se je namreč število zapuščenih psov prepolovilo, v zadnjih letih jih sprejmejo okoli 350 letno. Po besedah Omana gre zasluga za to zlasti urejenemu lastništvu in odgovornejšemu skrbništvu. Kot je pojasnil za STA, je v preteklosti velika večina zapuščenih psov ostajala v zavetišču, danes jih dve tretjini kmalu po sprejemu vrnejo skrbnikom.

Ob zmanjšanem sprejemu, hitrem vračanju oziroma uspešni oddaji so tako uspeli doseči najnižje število nameščenih psov, in sicer manj kot 20.

Število zapuščenih mačk pa ostaja visoko oziroma se v primerjavi s sprejemom ob ustanovitvi povečuje. V preteklosti so številni neželeni mačji mladiči končali v obcestnih jarkih, smeteh ali rekah, danes pa jih občani kot najdene prijavijo zavetišču. Lastnikom vrnejo le dva odstotka zapuščenih mačk, v zadnjih letih so jih sicer oddali 470.

Kot je pojasnil Oman, je vse več občanov ozaveščenih in se zaveda odgovornosti pri prevzemu skrbništva za živali, še vedno pa se najdejo nekateri, ki menijo, da je dovolj, da živali daš hrano in jo imaš "rad". Za posvojitev živali iz zavetišča se sicer odloča vse več občanov, saj so te v celoti urejene in oskrbljene.

stroski, nasveti, finance, zavarovanje, generali, nalozbe

Zanimivosti

Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem

Poleg psov in mačk pa so po besedah vodje zavetišče sprejeli že najrazličnejše živali od kač, želv do sobnih ptic, malih glodavcev, kuncev, celo vietnamskih pujsov. Ker pa nimajo primernih prostorov za eksotične živali, živali ne nameščajo, temveč ustreznejše prostore iščejo pri začasnih skrbnikih.

Ob sprejemu živali v zavetišče zaposleni vedno najprej preverijo morebitne znake lastništva, saj jih želijo vrniti. Vse tudi veterinarsko pregledajo. Tiste, ki jih ni mogoče vrniti skrbniku, namestijo v karanteno, jim odpravijo parazite, po potrebi pa zagotovijo še zdravljenje in jih cepijo proti kužnim boleznim. Po končani karanteni jih sterilizirajo oziroma kastrirajo, označijo z mikročipom, izdajo potni list in registrirajo.

Kot je še pojasnil Oman, uspavajo le hudo bolne in poškodovane ter nevarne živali. Letno uspavajo okrog tri odstotke psov in 20 odstotkov mačk.

Zavetišču za zapuščene živali v Gmajnicah se sicer obeta širitev. Z deli bodo predvidoma začeli konec prihodnjega leta ali v začetku leta 2017.