Čisti obrestni prihodki bank so v prvih petih mesecih letos dosegli 316,2 milijona evrov in se medletno znižali za osem odstotkov. Neobrestni prihodki so ostali na približno enaki ravni, pri 178,8 milijona evrov. Obstali so tudi operativni stroški, in sicer pri 276,3 milijona evrov.
Bilančna vsota bank še vedno upada. Konec maja je dosegla 37,80 milijarde evrov. To je 5,3 odstotka manj kot pred letom dni in 0,5 odstotka manj kot konec aprila, kaže najnovejše poročilo Banke Slovenije o poslovanju bank.
Obseg posojil nebančnemu sektorju se je maja na mesečni ravni zmanjšal malenkost in se obdržal pri 21,12 milijarde evrov. Posojila podjetjem so prav tako minimalno upadla, a bila na letni ravni še vedno nižja za 18,8 odstotka. Posojila gospodinjstvom pa so malce zrasla, na mesečni in na letni ravni za 0,2 odstotka.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Vloge nebančnega sektorja so se maja okrepile. Vloge gospodinjstev so se mesečno okrepile za 0,2 odstotka, medletno za skoraj štiri odstotke. Vloge podjetij so medtem zrasle mesečno za 1,8 odstotka, letno za 7,5 odstotka. Medletno so se najbolj kot v mesecih prej povečale vloge države.
Delež terjatev z zamudami nad 90 dni med vsemi terjatvami se je maja v primerjavi z aprilom znižal za 0,2 odstotni točki na 11,4 odstotka, od konca lanskega leta pa upadel za 0,5 odstotne točke. Med podjetji se je ta delež na mesečni ravni znižal za prav toliko na 17,5 odstotka.