Slovenija

V Sloveniji imamo dolg delovni teden in malo dopusta

G.G.
21. 7. 2015, 08.27
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Slovenija s 40 delovnimi urami na teden spada med članice EU z najdaljšim delovnim tednom, je razvidno iz poročila evropske fundacije za izboljšanje življenjskih in delovnih razmer Eurofound. Sicer v EU še vedno obstaja precejšna razlika med starimi in novimi članicami.

STA

Dejanski delovni teden v EU (raziskava je sicer obsegala tudi Norveško) je lani znašal 39,5 ure na teden. Najvišje število tedenskih opravljenih ur so zabeležili v Romuniji (41 ur na teden) ter Luksemburgu in Veliki Britaniji (v obeh 40,9). Najmanj ur na teden dejansko opravijo na Finskem in v Franciji - 37,3 ure.

V povprečju zaposleni v članicah, ki so se uniji pridružile leta 2004 ali kasneje opravijo 40,1 ure na tedne, medtem ko zaposleni v starih članicah na teden v povprečju dejansko opravijo 39,3 ure.

stroski, nasveti, finance, zavarovanje, generali, nalozbe

Zanimivosti

Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem

V analizi delovnega časa je fundacija primerjala tudi delovne tedne po petih sektorjih, in sicer v kemični in kovinski industriji, bančnem sektorju, trgovini na drobno in javni upravi. Najkrajši dogovorjen delovni teden je bil v povprečju EU zabeležen v bančništvu in je znašal 37,6 ure, najdaljši pa v trgovini na drobno, kjer je znašal 38,4 ure.

Primerjali so še dolžine dopusta v članicah EU in na Norveškem - Slovenija spada med države z najkrajšim zakonsko določenim minimalnim dopustom 20 dni. V skupino z najdaljšim minimalnim zagotovljenim dopustom 25 dni se med drugim vključujeta slovenski sosedi Avstrija in Italija.

Sicer je leta 2014 letni dopust v EU v povprečju znašal 25,1 dneva. Od tega je v prvotnih petnajstih državah članicah povprečno trajal 26,4 dneva, v novejših pa precej manj oziroma 21 dni.