Društvo Hospic, ki se je edino v Sloveniji ukvarjalo s paliativno oskrbo umirajočih in pomočjo njihovim svojcem, je moralo maja zapreti vrata svoje hiše, saj jim je enostavno zmanjkalo denarja. Delovanje društva je bilo odvisno od donacij in denarja, ki bi ga morala zagotoviti država. A tega je zmanjkalo in kljub obljubam o pomoči se je zgodba končala. Ker društvo zaradi tega ne izpolnjuje svoje dejavnosti, jim je gostoljubje odpovedala tudi Mestna občina Ljubljana.
V stavbi na Hradeckega 20 naj bi deloval nov zavod, katerega ustanovitelj bo Lekarna Ljubljana.
Informativni sestanek
Predsednica društva in vodja Hiše hospica Renata J. Roban po sredinem sestanku s predstavnicami stanovanjskega sklada še ni vedela za odpoved pogodbe. Kot je povedala za Dnevnik, so jim želele vročiti »neko dokumentacijo«, a je niso sprejeli, rekoč, da naj jo pošljejo njihovi pravni službi. »Mislili smo, da gre za informativni sestanek, a se je izkazalo drugače. Predstavnice sklada so nas obvestile, da smo v prekršku, ker ne sprejemamo bolnikov, zato lahko le predvidevamo, da nam bodo prekinili pogodbo,« je dejala Robanova.
Javni stanovanjski sklad MOL je pojasnil, da je najemna pogodba »prenehala veljati«, ker je Slovensko društvo Hospic tam prenehalo izvajati celostno hospic oskrbo, in da bodo, če bodo tudi v prihodnje upravljali z omenjeno stavbo, »po vsej verjetnosti« na javnem razpisu iskali drugega usposobljenega izvajalca celostne hospic oskrbe.
Nov zavod
Drugi usposobljeni izvajalec celostne hospic oskrbe bo glede na znane informacije zavod Ljubhospic, ki naj bi začel delovati septembra, vodil pa naj bi ga kar direktor Lekarne Ljubljana Marjan Sedej, eden najbolj tesnih sodelavcev Zorana Jankovića. Bolniki naj bi tudi v novem zavodu imeli na voljo popolno brezplačno 24-urno oskrbo. Vprašanje je, ali bo novi hospic ljubljanski ali slovenski, torej ali bo sprejemal le občane Ljubljane ali tudi umirajoče iz drugih občin.
»Mislili smo, da gre za informativni sestanek, a se je izkazalo drugače.« Renata J. Roban
Z gotovostjo lahko trdimo le, da Lekarna Ljubljana ni dobrodelna ustanova. Nasprotno, gre za enega večjih profitnih centrov MOL, ki svojo dejavnost agresivno širi tudi v druge slovenske občine, zaradi česar je bilo veliko hude krvi tudi med lekarnarji.
Društvu Hospic pa kljub odpovedi pogodbe očitno ne bo treba prenehati z dejavnostjo, s katero se ukvarjajo že 20 let.V zadnjih dneh so namreč dobili ponudbo Jurija Maleševića iz podjetja Interdesign Group. Ponudil jim je prostore v Mozirju, kjer naj bi pred dvema letoma zaživel Inštitut za avtizem in sorodne motnje, a se to ni zgodilo. V prvi fazi društvu tako ponuja 17 garsonjer s parkovnimi površinami in parkiriščem, njegov edini pogoj pa je, da vso najemnino namenijo nadaljnjemu razvoju tako infrastrukture kot vsebin v njej.
Veliko slepila je vmes
Za Svet24 je spregovorila Renata J. Roban, predsednica društva in vodja Hiše hospica:
»Glede odpovedi najemne pogodbe za stavbo, v kateri je hiša Hospic lahko povem, da smo bili povabljeni na informativni razgovor na Javni stanovanjski sklad Mestne občine Ljubljana, kjer pa se je izkazalo, da imajo že izdelano stališče. Hoteli so nam vročiti odločbo, vendar smo jih zaprosili, naj nam pošljejo po pošti, saj smo bili na kaj takega povsem nepripravljeni (brez pravnice…).
Na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti smo se uspeli dogovoriti, oni pripravljajo razpis, na katerega se bomo prijavili in glede na naše minulo delo in 20 let izkušenj menim, da ne bi smelo biti težav. Problem je to vmesno obdobje. Če je pripravljena Lekarna Ljubljana zagotoviti sredstva za to vmesno obdobje, če so sredstva na voljo in če nam želijo pomagati, še vedno ni jasno, zakaj ne bi delovala hiša hospica tako kot do zdaj. Zakaj se je ustanovil nov zavod? Zaprosili smo za dodatne odgovore na vprašanja, ampak nam nanje ne odgovorijo. Veliko slepila je vmes! Upravni odbor društva Hospic je danes sklenil, da bomo v ponedeljek dali zelo jasne odgovore in pojasnila javnosti. Ne želimo, da nas nekdo potegne v stroj z umazanim perilom. Potem bomo raje šli naprej svojo pot.
Mestnim svetnikom je bilo rečeno, da je eden od razlogov za ustanavljanje novega zavoda ta, da bodo imeli nadzor in da se bodo lažje dogovarjali z ministrstvi. Mi smo se z ministrstvom že uspešno dogovorili, glede finančnega nadzora pa imamo vsako leto zunanjega finančnega revizorja – pri nas ne gre ne za slabo poslovanje, ne za finančne nepravilnosti.
Direktor Lekarne Ljubljana Marjan Sedej je na seji mestnega sveta celo razglasil za prostovoljca in poznavalca hospica, čeprav ga naše sodelavke, ki vodijo obvezna izobraževanja za prostovoljce sploh ne poznajo. Vse to se nam zdi… na to nimamo besed. To, da pa se lekarna ukvarja s tako dejavnostjo pa bi bil unikum v svetu. Pri tem se odpira zelo veliko vprašanj!
Kako naprej? Še naprej bomo delali tisto, kar znamo delati že 20 let. V Mozirju se nam odpira priložnost v okviru obstoječe infrastrukture, vendar to ne spremeni položaja – potrebujemo sredstva za vmesno obdobje za sprejem bolnikov.«