Preiskovalci Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) so vložili kazensko ovadbo proti nekdanji premierki Alenki Bratušek, ki ji očitajo zlorabo uradnega položaja ali uradnih pravic pri njeni kandidaturi za evropsko komisarko. Ovadba je posledica marčevskih preiskav kriminalistov NPU na domu Alenke Bratušek, v vladnih prostorih in na sedežu ZaAB. Za omenjeno kaznivo dejanje je zagrožena celo kazen do enega leta zapora.
Alenka Bratušek: »Upam, da bom tudi na koncu, ko se bo izkazalo, da je bil ta cirkus nepotreben, deležna takšne medijske pozornosti, kot sem je zdaj.«
SODNI POSTOPEK (NE) BO?
Da so preiskovalci res vložili ovadbo proti nekdanji predsednici vlade, so za medije potrdili tudi na policiji. Tam o imenih v preteklih dneh sicer še niso želeli govoriti, vendar ni nobenega dvoma, da so v tem primeru ovadili prav Bratuškovo. Nadaljnja usoda postopka proti nesojeni evropski komisarki je tako zdaj v rokah tožilcev specializiranega državnega tožilstva, ki bodo morali oceniti, ali zbrani dokazi zadoščajo tudi za vložitev obtožnice in potencialni sodni postopek.
OPTIMIZEM
Predsednica najmanjše parlamentarne stranke še naprej poudarja, da ni kriva, in dodaja, da je za kazensko ovadbo izvedela iz medijev, kar je, kot pravi, pričakovala glede na »cirkus in farso, ki jo delata NPU in policija«. Nadaljevala je, da si po njenem mnenju NPU ni mogel privoščiti, da po tako odmevnih preiskavah ne bi storili tega, kar je. »Upam, da bom tudi na koncu, ko se bo izkazalo, da je bil ta cirkus nepotreben, deležna takšne medijske pozornosti, kot sem je zdaj,« je dejala prva ministrica v državi in dodala: »Drugače kot tako, da nisem kriva, se ne more razplesti.« Še vedno je prepričana, da je Slovenija zaradi političnih kupčkanj izgubila najpomembnejši položaj v Evropski komisiji. »Če ne bi bila sama udeležena, bi se mi zdelo smešno, tako pa je žalostno,« pravi Bratuškova.
ODSTOPILA NE BO
Na vprašanje, ali bi ovadba lahko pomenila njen odstop s poslanske funkcije ali mesta predsednice ZaAB, je odvrnila, da ni treba nikomur odstopati, preden se mu ne dokaže, da je kriv. Če bi se odstopalo že ob vložitvi ovadbe, bi bilo odstopov v politiki po njenem bistveno več in bi se sestava državnega zbora lahko nenehno spreminjala. Bratuškova se sicer strinja, da pravnomočno obsojeni nimajo kaj početi v politiki, a ob tem izpostavlja, da vsi veljajo za nedolžne, dokler se jim krivda ne dokaže. Zato bo tudi ona v tem primeru ravnala po določilih zakona in zaradi vložene ovadbe ne bo odstopila.