Na zadnje dogajanje okoli Grčije se je včeraj odzval tudi poznavalec mednarodnih financ in profesor na ljubljanski ekonomski fakulteti Mojmir Mrak. »Bojim se, da bo Evropa prepozno pripravljena priznati, da reševanje Grčije z recepti, ki smo jih uporabljali zadnjih pet let, ni bilo uspešno in ga je treba spremeniti,« je prepričan Mrak. Dodal je, da o tem jasno govori zadnje poročilo Mednarodnega denarnega sklada.
Grčijo po Mrakovem mnenju verjetno čaka obdobje določene politične nestabilnosti.
Ker je verjetnost zatikanja pri uresničevanju sprejetega dogovora po Mrakovem mnenju dokaj velika, bi se lahko postavilo celo vprašanje, ali ni ta program »namerno narejen tako drakonsko prav zato, da ga Grčija ne bi mogla izpolnjevati«.
»S tem bi bila država znova porinjena v grexit, bi pa ob takšni situaciji ostale države evroobmočja imele opravičilo, saj se za ta izbor formalno ne bi odločile one, temveč bi bilo grexit mogoče interpretirati kot odločitev Grčije,« je poudaril. Dogovor je za Grčijo bistveno bolj omejujoč od tistega, ki je bil predmet odločanja na nedavnem referendumu, upniki pravzaprav niso popustili v ničemer, meni Mrak. Mogoče ga je oceniti kot dogovor, s katerim dolžniška država praktično izgublja svojo ekonomsko suverenost in postaja nekakšen protektorat upnikov.