Po podatkih Planinske zveze Slovenije, pod okriljem katere poteka odprava, so Dečmana iz baze odpeljali zaradi splošne oslabelosti, kombinacije višinske bolezni, driske in dehidracije. Gre za simptome, ki so na odpravah stalnica. Alpinista so prepeljali v bližnji Skardu, njegovo stanje pa naj bi bilo stabilno. Drugi člani odprave so dobro in vzpon nadaljujejo.
Skupni cilj odprave je vzpon na Gašerbrum I ali II, vodja odprave Karničar pa namerava tudi smučati z enega od osemtisočakov. Ta odprava je sicer pripravljalna odprava na veliki Karničarjev podvig, ki ga načrtuje v prihodnjem letu, ko namerava smučati z vrha K2, z veličastnimi 8611 metri nad morjem druge najvišje gore sveta takoj za Mount Everestom.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Odprava Ski-Karakorum je po dolgi poti iz Skarduja 10. julija dosegla bazni tabor pod Gašerbrumom I. Po 125 kilometrih in 2000 metrih vzpona so postavili bazni tabor na višini 4900 metrov. Pričakalo jih je veliko snega in zelo slabe vremenske razmere. Karničar se je sicer takoj po prihodu v bazni tabor lotil priprave opreme ter aklimatizacije.
To ni bilo prvo reševanje Slovencev v Himalaji. Avgusta leta 2005 sta pilota pakistanske vojske iz južne stene osemtisočaka Nanga Parbat rešila slovenskega alpinista Tomaža Humarja, ki je pri samostojnem prvenstvenem vzponu obtičal v steni. Pakistanska pilota je nekdanji predsednik republike Janez Drnovšek odlikoval z zlatim redom za zasluge.