Vsaka živalska vrsta ima razvit svoj način prenašanja visokih temperatur, naloga skrbnika živali pa je, da ji zagotavlja pogoje, v katerih lahko prenaša visoke temperature, so danes sporočili iz uprave.
Zagotoviti jim morajo dovolj vode, ki jo vsak kopenski organizem pri visoki temperaturi pospešeno izgublja. "Zagotavljanje zadostne količine zdravstveno ustrezne vode je tudi zakonska obveza skrbnika živali, torej vsakogar, ki odgovarja za žival, ne glede na to, ali je njen lastnik ali zanjo le skrbi," so poudarili.
Lastniki oz. skrbniki živali morajo biti pozorni tudi na izpostavljenost živali soncu. Pomembno je, da tistim, ki so nameščene na prostem, zagotovijo možnost, da se umaknejo v senco. Ta je lahko naravna, npr. drevesa in grmovje, ali umetna v obliki nadstreškov.
"Predvsem je pomembno zagotoviti senco živalim, ki so privezane, saj se pogosto ne morejo umakniti pred soncem. Rejnim živalim, ki stalno bivajo v objektih, je treba zagotoviti tudi ustrezno intenzivno zračenje, ki preprečuje prekomerno zvišanje temperature v prostoru in zagotavlja boljšo kakovost zraka," svetujejo na upravi.
Posebno pozornost je treba nameniti živalim v transportnih sredstvih. Pri tem je zelo pomembno načrtovanje poti, saj je tako mogoče preprečiti ali omejiti izpostavljanje vročini na cesti ob morebitnih zastojih.
Na upravi poleg tega opozarjajo še, da v tako toplem vremenu lastniki oz. skrbniki hišnih živali ne smejo puščati samih v parkiranih vozilih, razen če jim zagotovijo primerno zračenje oz. hlajenje. Živali lahko namreč doleti vročinski udar, zaradi katerega lahko žival pogine.