Sodišče je v sodbi s 30. junija, ki so jo danes posredovali iz ATVP, pritrdilo Agenciji za trg vrednostnih papirjev (ATVP), da novela zakona o prevzemih, ki je začela veljati aprila 2014, ne daje podlage za izdajo nove odločbe, s katero bi državni lastniki znova pridobili glasovalne pravice.
Vlada je lansko novelo predlagala s tem namenom - da bi lahko država oz. z njo povezani lastniki v nekaterih družbah (Zavarovalnici Triglav, Aerodromu Ljubljana ...) znova imeli glasovalne pravice. Novela določa, da bi lahko (državni) lastniki, katerim po noveli leta 2006 ni bilo treba objaviti prevzemne ponudbe, čeprav so presegali prevzemni prag, so pa kasneje povečali delež in izgubili glasovalne pravice, znova pridobili glasovalne pravice, če bi delež znižali na zadnji zakoniti delež (ne več pod prevzemni prag), ATVP pa bi izdala nove odločbe.
Upravno sodišče meni, da bi takšna uporaba te zakonske določbe pomenila, da bi imela določba povratni učinek. Pri tem se sklicuje na prakso ustavnega sodišča in tudi ugotavlja, da novela ne utemeljuje, zakaj bi bila retroaktivnost upravičena.
Sodba upravnega sodišča pomeni, da prepoved uresničevanja glasovalnih pravic, ki je začela veljati z dokončnostjo odločbe ATVP iz marca 2013, velja, dokler prevzemniki iz navedene odločbe ne dajo prevzemne ponudbe za delnice Zavarovalnice Triglav ali dokler ne znižajo lastniškega deleža pod prevzemni prag, so sporočili iz ATVP.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
ATVP je z odločbo leta 2013 glasovalne pravice v Triglavu poleg Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz) in Slovenski odškodninski družbi (Sod), katere naslednik je Slovenski državni holding (SDH), zamrznila tudi Hitu, Elesu, DSU, NKBM in Telekomu Slovenije.
Država poskuša glasovalne pravice znova pridobiti z novo novelo zakona o prevzemnih, ki je v postopku v DZ. Ta naj bi dala ATVP izrecno pravno podlago za izdajo novih odločb.
Kot so danes še sporočili iz ATVP, je upravno sodišče ATVP pritrdilo tudi v primeru Aerodroma Ljubljana. Je pa vmes ta družba že dobila novega lastnika - nemški Fraport.