Uprava se za javno objavo kršiteljev za razliko od podobnega nadzora v pekarnah in gostinskih obratih sprva ni odločila, ker je večina pomanjkljivosti že odpravila, a je bil pritisk javnosti očitno prevelik.
Uprava zdaj pripravlja seznam in ga bo objavila takoj, ko bo pripravljen, so povedali za STA. Da se je uprava vendarle odločila za objavo seznama, je danes že poročal multimedijski portal RTV Slovenija MMC.
Veterinarji so v času od 22. aprila do 31. maja izvedli poseben pregled v 40 razsekovalnicah prašičjega mesa, štirih razsekovalnicah perutninskega mesa in 69 mesnicah. Osem mesnic so pregledali skupaj s Finančno upravo RS, ki je preverjala izpolnjevanje zahtev iz svoje pristojnosti.
Med kršitvami, ki so jih ugotovili, so med drugim izpostavili, da nekateri nosilci živilske dejavnosti v obratu oz. mesnici niso zagotovilo sledljivosti, v nekaterih primerih pa dokumenti, ki so spremljali pošiljko v obrat oz. mesnico, niso vsebovali vseh podatkov o pošiljatelju, prejemniku ali živilu.
V nekaterih primerih nosilci živilske dejavnosti niso mogli dokazati rojstva živali, a so kljub temu uporabili oz. označili meso z oznako 'poreklo', ki jo lahko uporabijo le, če je bila žival rojena, vzrejena in zaklana v isti državi.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Zasledili so tudi primere, ko je bilo v prodajni vitrini navedeno drugačno poreklo mesa, kot je bilo na dokumentih oz. etiketi, ki so spremljali pošiljko mesa v mesnico, v nekaterih primerih pa so pred mesom v prodajni vitrini navedli napačnega dobavitelja.
Ker ugotovitve kažejo, da je stopnja neskladnosti z zakonodajo na področju sledljivosti in označevanja mesa visoka, bo uprava za varno hrano nadaljevala s svojimi aktivnostmi na tem področju.
Da bi bilo dobro objaviti grešnike med mesarji, je ta teden menil tudi varuh odnosov v verigi preskrbe s hrano Jože Podgoršek. Kot je dejal, so ga po imenovanju za varuha prav mesarji oz. mesnopredelovalna podjetja opozarjali na nepoštenosti in anomalije, ki so jih ugotovili tudi inšpektorji uprave za varno hrano.
Veseli ga, da bodo inšpektorji s pregledi nadaljevali. Kazni so namreč tako majhne, da imajo kršitelji, tudi če jih enkrat kaznujejo, vseeno dobiček. "Morda bi bilo smiselno razmišljati o bolj vzgojnih kaznih, da se res vprašaš, ali se izplača to početi," je dejal.