Z zadovoljstvom je v novi center vstopila njegova direktorica Tea Leban.
Uporabniki imajo čudovito okolico s parkom
Dobro počutje varovancev centra zagotavlja skrbno načrtovan objekt, ki skupaj s prijetno zunanjostjo predstavlja miren pristan in kreativno ter spodbudno okolje. Za zelene površine okrog stavbe bodo skrbeli kar sami. Idej in volje za to jim gotovo ne bo primanjkovalo, saj so zelo pridni in aktivni.
Tea Leban, direktorica varstveno-delovnega centra, je poudarila, da imajo zdaj končno kakovostne, varne in posamezniku prilagojene prostore, kar je velika pridobitev za Novo Gorico, celotno regijo in ne nazadnje za vse uporabnike, ki imajo motnje v razvoju ali trpijo za posledicami hujših telesnih poškodb, bolezni ali okvar. Do tu pot ni bila enostavna, saj so jih pretresale ovire, tako da je gradnja vmes celo obstala.
Dolga leta gradbena jama
V letih 2007–2008 je bil denar za naložbo že zagotovljen, vendar vrnjen v državni proračun. Gradnja VDC se je na začetku leta 2011 vendarle začela in se nato kmalu tudi ustavila zaradi propada izbranega izvajalca del Gradbenega podjetja Grosuplje. Od takrat je bila na mestu, kjer bi moral stati VDC Nova Gorica z bivalnimi enotami, le velika gradbena jama. Leta 2012 je ministrstvo ponovno objavilo razpis za nadaljevanje gradnje nove stavbe, a se je zadeva znova ustavila tik pred izborom izvajalca gradbenih del. Šele slabi dve leti pozneje se je projekt premaknil z mrtve točke. Potem ko sta posredovala župan mestne občine in ministrica Anja Kopač Mrak, je CPG, novoizbrani gradbinec, nadaljeval dela.
Dolgo so čakali
Po 10 letih pričakovanj in želja po boljših razmerah izpolnjevanja poslanstva institucije so v preteklih dneh vrata centra tudi uradno odprli. Na pogled prijetna stavba bo prinesla 24 novih delovnih mest. V kar dveh etažah bo dovolj prostora, da bodo uporabniki lahko opravljali svoje delo. Kot pove direktorica Lebanova, jim to, da so aktivni, zelo veliko pomeni. Še naprej bodo opravljali dela za Iskro, nekaj imajo tudi umetniškega – lastnega programa, trudijo pa se vzpostaviti tudi zeleni program, kjer gre za pridelavo in predelavo zelišč ter drugih pridelkov, ki jih da narava. V povezavi s tem razmišljajo tudi, da bi se lahko samooskrbovali. Imajo dovolj prostora in pridne roke uporabnikov.
»Družbi bo center opomnik, da se lahko vsakemu izmed nas zgodi kaj takega; lahko se nam rodi otrok z okvaro ali pa doživimo hudo poškodbo.«
Kdo bo nastanjen v centru
V eni etaži bo prostor za bivanje 22 uporabnikov. Te prostore počasi urejajo, a naj bi konec poletja vse pripravili, tako da prve stanovalce pričakujejo na začetku novega šolskega leta. »Za bivalne enote si bomo vzeli nekoliko več časa, da jih uredimo. Tudi zato, ker si tisti, ki bodo v novem centru nastanjeni, želijo delno urediti prostore po svoje,« je pojasnila Lebanova. Ob tej priložnosti bodo pripravili tudi dan odprtih vrat in s tem vsem zainteresiranim predstavili življenje varovancev. Tisti, ki bodo prihajali v center dnevno, so iz širše okolice, v bivalnih prostorih pa bodo nastanjene osebe iz celotne Primorske in tudi osrednje Slovenije.
Trenutno so večinoma opremljeni prostori dnevnega centra in pisarne, v katere se selijo prav v teh dneh.
Vključenost v okolje daje veljavo
Tea Leban poudari še nekaj zelo pozitivnega. Zaradi lege centra bodo bolj vključeni v življenje mesta, torej bodo bližje ljudem. Velikega pomena je, da se bodo počutili kot pripadniki te skupnosti, skupnost pa jim z novo stavbo omogoča tudi dostojanstveno in socialno življenje.
2,3 milijona evrov je stal center
Od tega je 60 odstotkov prispevalo ministrstvo, preostali del pa je za goriški varstveno-delovni center dala mestna občina Nova Gorica.
Ob zaključku direktorica centra še doda, da si je oddahnila, ko je po toliko letih prizadevanj s svojimi sodelavci končno lahko v uporabo dala nekaj za ljudi. Družba tudi potrebuje to, kot opomnik, da se lahko vsakemu izmed nas zgodi kaj takega; lahko se nam rodi otrok z okvaro ali pa doživimo hudo poškodbo, ki nam spremeni življenje. Takrat nastopijo oni. Z vsem srcem opravljajo svoje službe, ki preraščajo v poslanstvo in nikakor ne trajajo samo osem ur. Za uporabnike si želijo vse najboljše, kar jim tudi uspeva, saj zadovoljstvo čutijo vzajemno.